Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Lipiec 2013

Eugeniusz Fajdysz

Kosmogonia i psychoenergetyka tantry

58Starożytna doktryna tantryczna zawiera w sobie głęboką wiedzę o jakości i prawach spolaryzowanych energii w naszym świecie. Współcześnie błędnie interpretuje się tantrę tylko jako technikę seksu i metodę do uzyskania przyjemności erotycznej. Taki punkt widzenia  rozprzestrzenia się w kulturze masowej i stanowi  jeden z obszarów  zarabiania pieniędzy w showbiznesie.

Wystarczy przejrzeć różnorodne reklamy seminariów o tematyce „tantrycznej”, żeby zrozumieć, jak gonitwa za erotycznym podnieceniem i poszukiwaniem orgazmu jest daleka od istoty prawdziwej tantry.

Ci, którzy chociaż powierzchownie studiowali tradycję tantryczną, dobrze wiedzą, że praktyki seksualne stanowią w niej ledwie niewielką część. Przede wszystkim cała praca z energiami odbywa się za pomocą wizualizacji technik mantrowych i diagramów do medytacji (jantry i mandale). Wykorzystywane są również różnorodne psychotroniczne narzędzia i ćwiczenia oddechowe, jak np. stosowana w jodze pranajama.
Nawet w tej znikomej części tantry, która dotyczy praktyk seksualnych, nie chodzi o uzyskanie niezwykle silnego orgazmu, ale powstrzymanie go i wykorzystanie wyzwolonych energii dla rozwoju duchowego.
Jeśli koncentrujemy się na podnieceniu seksualnym i pożądaniu, to bierze w tym udział drugi czakram, związany z obszarem seksualnym (Svadhisthana). Jeżeli mówimy o miłości, są tu zaangażowane minimum dwie czakry – Svadhisthana i czakra serca (Anahata), która odgrywa rolę wiodącą (rys. 1 – system czakr i meridianów).
Te energie mogą być sublimowane do wyższych ośrodków energetycznych i służyć jako źródło natchnienia, twórczości i duchowego rozwoju. Dlatego praktyka duchowa i twórczość są ściśle powiązane z ascezą i celibatem. Wtedy nie tracimy energii seksualnej na gry erotyczne, a używamy jej jako mocnego „paliwa”, sublimując ją do wyższych ośrodków energetycznych. Wyższym poziomem takich technik sublimacji jest praktyka Tapas.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Lipiec 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.