Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk

10W dawnych czasach, gdy nie było jeszcze radia i telewizji, książki pod strzechy trafiały nieczęsto, a świece i nafta były paskarsko drogie, ludzie zbierali się wieczorami, by pogadać. Kobiety darły pierze i tkały, mężczyźni naprawiali odzież i buty. Dzieciaki siedziały na przypiecku i nie przeszkadzały dorosłym, za to pilnie nasłuchiwały. Snuto opowieści, straszono się historiami o duchach, przestrzegano przed złymi miejscami.

 

Weterani opowiadali, jaki kawał świata zwiedzili w szeregach wojsk Napoleona lub wlokąc katorżnicze kajdany przez śniegi Sybiru. Starcy wspominali młodość i szalone wyprawy – np. pieszą pielgrzymkę z diecezji chełmskiej do Ziemi Świętej. Przeważały jednak historie lokalne. Takie wieczory kształtowały wyobraźnię wybitnych pisarzy wielu narodów: Tarasa Szewczenki, Nikołaja Gogola, Adama Mickiewicza, Władysława Łozińskiego. Nieliczne, najciekawsze ich zdaniem opowieści, zostały spisane.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Duchy w kadrze

      W Wielkiej Brytanii amatorzy fotografii uwiecznili w ostatnich miesiącach wiele bytów z zaświatów. Seria zdjęć duchów wywołała sensację, teraz ten niezwykły materiał badają eksperci.…

    Czytaj więcej...

  • Procesy o czary

      Wiara w czary i czarownice była niegdyś powszechna na całym Pomorzu. Tutejsi mieszkańcy, wśród których długo zachowały się ślady pogańskich wierzeń, byli przekonani, że w wielu sprawach mogą im pomóc „mądre baby”, znające tajniki ludowej medycyny. Jednak z czasem zaczęto posądzać niewinne zielarki o czary, rzucanie uroków, zabieranie krowom mleka oraz zadawanie się z mocami nieczystymi.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.