Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Iwona Kozłowiec

Laotańskie urny, czyli płaskowyż osobliwości

28Zobaczyłam je po raz pierwszy, przeglądając foldery turystyczne Laosu. Od razu mnie zahipnotyzowały, jak każde miejsce otoczone tajemnicą. Wielkie kamienne urny porozrzucane wśród wzgórz. Ktoś nawet zażartował, że krajobraz przypomina trochę zielone wzgórza Irlandii, a rozproszone na zboczach kamienne naczynia są jak kufle porzucone bezwładnie przez gigantów, którzy wracali z nocnego imprezowania w okolicznych tawernach.

 

Potocznie to tajemnicze skupisko megalitycznych zabytków nazywa się Równiną Dzbanów. Jest to dosłowne tłumaczenie nazwy tego obszaru ukutej przez francuskich archeologów (La Plaine des Jarres). To oni odkryli to miejsce dla świata Zachodu w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Zwykle termin Równina Dzbanów używany jest szerzej w odniesieniu do całego obszaru geograficznego o laotańskiej nazwie Xiangkhoang. W języku polskim funkcjonują także określenia Dolina Amfor i Płaskowyż Urn. Wolę używać tej ostatniej nazwy, gdyż w rzeczywistości to nie jest równina, a raczej pagórkowaty teren położony na wyżynie powyżej 1000 m n.p.m. Znajduje się tu kilkadziesiąt stanowisk archeologicznych. Występują na nich kamienne cylindryczne naczynia, pojedynczo lub w skupiskach. Niektóre miejsca są trudno dostępne, położone w odległych zakątkach dżungli. Do innych dotarcie jest wręcz niemożliwe ze względu na niewybuchy, które pozostały po tak zwanej „tajnej wojnie” (1964–1973), kiedy to neutralny Laos poddawany był dywanowym nalotom i bombardowaniom przez wojska amerykańskie „przy okazji” wojny w Wietnamie. W ramach objęcia Płaskowyżu Urn patronatem UNESCO od 2004 roku realizowany jest projekt oczyszczania terenu z niewybuchów i trzy stanowiska już udostępniono.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.