Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Maria Szyszkowska

Poza schematami

37Niepokojący jest bezmiar niewiedzy człowieka i zarazem – absurdalna w tej sytuacji – wiara w moc naszego rozumu. Ta sprzeczność waży negatywnie na zdrowiu, bowiem medycyna akademicka, ufając jedynie nauce, podważa metody lecznicze, które są skuteczne, nie powodują skutków ubocznych, aczkolwiek są nienaukowe.

Gdy przed kilkunastu laty zauważyłam na szyi zgrubienie wielkości śliwki, lekarze orzekli, że mam się spodziewać raka piersi. Na szczęście leczenie u bioenergoterapeuty przywróciło mi zdrowie.

Oczywiście, zdarzają się lekarze, jak profesor Zbigniew Garnuszewski, który wprowadził do polski akupunkturę, mający inne podejście do leczenia chorych. W swoim dziele pt. „Akupunktura we współczesnej medycynie” (1996) wykazuje, że muzyka, szerzej sztuka, śmiech, miłość, wyobraźnia – mają także sens leczniczy. Jak pisze Zbigniew Garnuszewski: „Nasze myśli mogą wywierać wpływ na czynność narządów wewnętrznych i kierować naszym zdrowiem” (s. 123). Trzeba też podkreślić głęboką mądrość prof. Kazimierza Imielińskiego, który zwraca uwagę, że sztuka leczenia ulega zaniedbaniu. Istotne znaczenie ma termin „sztuka leczenia”. Ta umiejętność wyraża konieczność uwzględniania psychiki i związany z tym stosunek do pacjenta jako człowieka, a nie do „kapitału ludzkiego”. Sztuka leczenia jest w dzisiejszych pospiesznych czasach porzucona. To zaniedbanie wypływa z niewłaściwie ukształtowanej świadomości lekarzy. Studia medyczne pozbawione są niezbędnej lekarzom wiedzy filozoficznej. Profesor Imieliński wyjaśnia, że sztuka leczenia jest umiejętnością oddziaływania na chorego, które uruchamia drzemiące w organizmie rezerwy zdrowia oraz mechanizmy samoregulujące i samonaprawcze. W 1992 roku profesor ten powołał do życia Polską Akademię Medycyny. Był to zarazem zwrot ku metodom leczniczym efektywnym, chociaż naukowo niesprawdzalnym. Do tej Akademii Medycyny zapraszał profesorów medycyny o zainteresowaniach humanistycznych.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Duch w chacie

    Kilka lat temu, w czasie wakacji, zorganizowałam w mojej nałęczowskiej chacie spotkanie z doktorantami. Godzinę poważnych dyskusji przerwał występ Koła Gospodyń Wiejskich w Bochotnicy. Panie, ubrane w regionalne stroje, tańczyły. Dla większości moich gości było to pierwsze zetknięcie ze sztuką ludową.…

    Czytaj więcej...

  • Pozytywna anormalność

    Były epoki, które przyznawały poetom i artystom uprzywilejowane miejsce w społeczności. Stanowią oni elitę w społeczeństwie, która wyodrębnia się ze znacznie większej grupy inteligencji. Sam proces tworzenia, a nie tylko dzieło będące jego rezultatem, przynosi twórcom głębokie poczucie sensu własnego życia.

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.