Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Przemysław Nowakowski

Legenda, która narodziła się na stosie

38W marcu przyszłego roku minie 700 lat od jednego z najbardziej zagadkowych i owianych legendą wydarzeń średniowiecza – spalenia na stosie ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy Jakuba de Molaya. Jego tragiczna śmierć stała się odbiciem losu całego bractwa i na zawsze zrosła się już z mitem o zawrotnej karierze i upadku stowarzyszenia.

 

Zgodnie z zachowanymi do dziś relacjami, przyszły mnich przyszedł na świat w newralgicznym dla losów chrześcijaństwa 1244 roku, jakby na starcie swego żywota naznaczając go stygmatem dramatu. Wtedy to właśnie doszło do stłumienia herezji katarów z twierdzy Montsegur (i spalenia dwustu z nich na stosie) oraz utraty Jerozolimy na rzecz Saracenów. Mały Jakub z pewnością nie przypuszczał, że i jemu przyjdzie skończyć życie w płomieniach – jako odstępca od wiary i sojusznik muzułmanów, tych samych, których przez całe swoje życie konsekwentnie zwalczał.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Artykuły z tej kategorii

  • Polska Jerozolima

    Około 1595 roku Mikołaj Zebrzydowski i jego żona, Dorota z Herbutów ujrzeli z okien zamku, ponad zboczem sąsiedniej góry Żarek niecodzienne zjawisko: jaśniejące nieziemskim blaskiem trzy krzyże. Obserwowali je, aż zniknęły wraz z ostatnimi promieniami zachodzącego słońca. To zdarzenie natchnęło Zebrzydowskiego, aby w miejscu pojawienia się krzyży zbudować kościół.…

    Czytaj więcej...

  • Sekrety kamiennych bab

    Każdy, kto trzy razy pogłaszcze po głowie przysadziste kamienne baby, które przycupnęły nad Motławą, tuż obok gmachu gdańskiego Muzeum Archeologicznego, wypowiadając przy tym w myśli życzenie, może liczyć, że wkrótce się ono spełni. Tak przynajmniej głosi jedna ze współczesnych miejskich legend. Szczególnie często z magicznej pomocy granitowych posągów korzystają studenci trójmiejskich uczelni podczas sesji egzaminacyjnych. Wydeptana wokół rzeźb trawa świadczy, że chętnych nie brakuje.…

    Czytaj więcej...

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.