Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Przemysław Nowakowski

Legenda, która narodziła się na stosie

38W marcu przyszłego roku minie 700 lat od jednego z najbardziej zagadkowych i owianych legendą wydarzeń średniowiecza – spalenia na stosie ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy Jakuba de Molaya. Jego tragiczna śmierć stała się odbiciem losu całego bractwa i na zawsze zrosła się już z mitem o zawrotnej karierze i upadku stowarzyszenia.

 

Zgodnie z zachowanymi do dziś relacjami, przyszły mnich przyszedł na świat w newralgicznym dla losów chrześcijaństwa 1244 roku, jakby na starcie swego żywota naznaczając go stygmatem dramatu. Wtedy to właśnie doszło do stłumienia herezji katarów z twierdzy Montsegur (i spalenia dwustu z nich na stosie) oraz utraty Jerozolimy na rzecz Saracenów. Mały Jakub z pewnością nie przypuszczał, że i jemu przyjdzie skończyć życie w płomieniach – jako odstępca od wiary i sojusznik muzułmanów, tych samych, których przez całe swoje życie konsekwentnie zwalczał.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.