Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sierpień 2013

Robert Włodarek

Sztuka i ciało

52Do ludzkiego ciała podchodzi się na wiele sposobów. Można je badać, podziwiać, trenować. We wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego uznano ciało za fenomen, dla którego postanowiono napisać... konstytucję. Podczas kilku dni trwania seminariów praktycznych pod nazwą Body Constitution mogliśmy dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy, że dla artystów jest ono narzędziem do wyrażania niesamowitej ekspresji.

Body Constitution to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, łącząca praktykę i refleksję na temat ludzkiego ciała. Stanowi ona twórcze rozwinięcie działań wokół technik aktorskich podejmowanych w Instytucie im. Grotowskiego od 2004 roku.

– Chcieliśmy zebrać nasze doświadczenia i ten zbiór nazywamy właśnie konstytucją dla ciała, a raczej pisaniem konstytucji ciała – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. – Trzeba zbudować pewien wspólny słownik, choćby z tego względu, iż pochodzimy z różnych tradycji, inspiracji, kręgów kulturowych. Stąd pomysł na regularne seminaria praktyczne.

(...)Więcej przeczytasz w numerze Sierpień 2013

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.