Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

O rozwoju duchowym w pięciu obrazach

O rozwoju duchowym w pięciu obrazach

  Podczas jednej z wypraw do Indii poznałem niezwykłego uzdrowiciela. Josaf, czyli Biały Sokół, pracuje z bębnem, przy którym prowadzi sesje regresyjno-uzdrawiające. Według niego głównym zadaniem każdego człowieka jest nauka bezwarunkowej miłości. Musimy nią objąć innych lu

 

Podczas jednej z wypraw do Indii poznałem niezwykłego uzdrowiciela. Josaf, czyli Biały Sokół, pracuje z bębnem, przy którym prowadzi sesje regresyjno-uzdrawiające. Według niego głównym zadaniem każdego człowieka jest nauka bezwarunkowej miłości. Musimy nią objąć innych ludzi, ale również siebie. To niezwykle skuteczne lekarstwo.

Jesienią 2010 roku, kiedy jeszcze nic nie wskazywało na tak szybkie odejście Sathyi Sai Baby, jak zawsze zatrzymałem się wraz z grupą Polaków w aśramie Swamiego. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy gorączkowe przygotowania do uroczystości związanych z obchodami osiemdziesięciopięciolecia urodzin założyciela Prasanthi Nilayam. W owym czasie moim współlokatorem w aśramowym pokoju był Dariusz, energiczny kierowca ciężarówki, od dawna mieszkający w Irlandii. Podczas jednej z rozmów opowiedział mi o nietypowym uzdrowicielu i jego sesjach regresyjnych przy dźwiękach bębna. Zaciekawiony postanowiłem poznać tego niesamowitego człowieka. Namówiłem kilka towarzyszących mi osób i wyruszyliśmy na poszukiwanie Josafa – Białego Sokoła.

 

OBRAZ PIERWSZY

O potrzebie uważności, czyli buty na progu

Indyjska pogoda nie rozpieszczała nas zeszłej jesieni, na przemian wylewając na turystów hektolitry wody lub prażąc oślepiającym słońcem. Uliczki Puttaparthi zamieniające się co kilka dni w rwące strumienie, nie zachęcały do pieszych wędrówek, natomiast podróż motorową rikszą często kończyła się niespodziewanym ugrzęźnięciem pojazdu w błotnej mazi. Niezrażeni nieprzychylną aurą dotarliśmy, zgodnie ze wskazówkami Darka, pod dom uzdrowiciela, leżący na dalekich peryferiach miasteczka. Josaf okazał się postawnym mężczyzną w sile wieku o przenikliwym spojrzeniu i mocnym głosie. Gospodarz, mimo że był bardzo zajęty, zaprosił naszą małą gromadkę na patio swojego domu i powitał. Wymieniając grzecznościowe uwagi, poprosiliśmy uzdrowiciela, aby opowiedział nam coś o sobie oraz o swojej nietypowej metodzie terapeutycznej. Josaf zgodził się i zaproponował kolejne spotkanie. Kiedy opuszczaliśmy domostwo, spojrzał na nasze buty, które, hinduskim zwyczajem, pozostawiliśmy przed wejściem.

– Wszystkie, nawet najprostsze czynności oraz sposób, w jaki je wykonujemy, odzwierciedlają nasz stan wewnętrzny – powiedział Josaf, wskazując na leżące na progu klapki i sandałki. – Zobaczcie, że niektóre buty stoją równo, a inne są niedbale porozrzucane. Zachowujący uważność obserwator może bardzo wiele wywnioskować o wewnętrznym stanie ducha ich właścicieli. Znaczenie ma także stan zdarcia podeszwy, to, w którą stronę skierowane są noski, i czy właściciel dba o swoje obuwie. Nasza dusza i ciało dają nam wiele znaków, które przejawiają się przez intuicyjne i machinalne czynności. Tylko od nas zależy, czy będziemy w stanie je zauważyć.

Musieliśmy mu w duchu przyznać rację, gdyż osoby najbardziej „zakręcone” z naszego grona nie tylko porozrzucały swoje buciki, ale nawet pozostawiły je podeszwami do góry.

OBRAZ DRUGI

O łzach smutku i łzach radości

Kilka dni później ponownie znaleźliśmy się przed domem uzdrowiciela. Josaf posadził nas na matach do jogi i zaproponował, aby każdy powiedział coś o sobie. Oczywiście gospodarz mówił najwięcej.

– Wychowałem się na wsi w rodzinie dawnych potomków kozackich, którzy zawsze byli blisko z energiami przyrody – opowiadał Josaf. – Moi rodzice bardzo kochali muzykę i każdego wieczoru grali na instrumentach i śpiewali ludowe pieśni. Szczeg

Artykuły z tej kategorii

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.