Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Niezwykłe przypadki Józefa Pilsudskiego

Niezwykłe przypadki Józefa Pilsudskiego

W roku 1904 Józef Piłsudski mieszkał w Krakowie. Był to ciężki czas i przyszły przywódca państwa polskiego był biedny jak mysz kościelna. Pewnego dnia odwiedził go Stefan Żeromski. Ziuk w samych kalesonach, ponieważ jedyne spodnie oddał do cerowania, stawiał sobie pasjansa. Rozradowany oznajmił pisarzowi, że karty pokazały mu przyszłość – miał zostać Naczelnikiem Państwa.

Przełom w życiu Józefa Piłsudskiego nastąpił 7 lutego 1918 roku. W tamtym czasie był więźniem twierdzy w Magdeburgu. Nie było to ciężkie więzienie a raczej internowanie. Miał do swojej dyspozycji trzypokojowe mieszkanie wewnątrz murów cytadeli. Przebywał w nim sam, jego towarzystwem były jedynie własne myśli i człowiek donoszący jedzenie. Tamtej lutowej nocy Józefa Piłsudskiego coś niespodziewanie wyrwało ze snu. Dopiero po chwili zorientował się, że słyszy płacz dziecka. Był zdumiony i przestraszony. Takie dźwięki nocą w niemieckiej twierdzy, na kwaterze samotnego więźnia z Polski – to było nie do pomyślenia. Piłsudskiego tak zdziwiła ta projekcja, że wstał z łóżka i zapisał na ścianie datę – 7 lutego 1918 roku. Po uwolnieniu z więzienia dowiedział się, że wtedy właśnie na świat przyszła jego córka Wanda.

Od tamtej nocy pepeesowski działacz, zesłaniec i polityk, przywódca państwa i człowiek legenda, wzór dla wielu pokoleń Polaków, otwarcie wypowiadał się na temat parapsychologii i niewytłumaczalnych zjawisk. Był nimi zaciekawiony i uważał, że są niewyjaśnionymi do tej pory przez naukę właściwościami przyrody. Nie pozwalał się z nich śmiać i sam także z nich nie szydził. Podchodził zawsze bardzo serio do wszelkich niezwykłości.

Zaczęło się na Syberii

Nie było to pierwsze zaskakujące zdarzenie w życiu Józefa Piłsudskiego, choć pierwsze tak spektakularne i waż- ne dlań osobiście. O wiele wcześniej, w czasie przymusowego pobytu na Syberii w guberni irkuckiej, w miejscowości Tunka, młody Piłsudski zatrzymał się przypadkowo w jurcie starej Cyganki, która wróżyła podróżnym, zesłańcom i żołnierzom miejscowego garnizonu. Cyganka chciała, tak jak co dzień, naciągnąć jakiegoś młodzieńca na wróżenie z ręki. Liczyła na kilka kopiejek zarobku. Kiedy jednak wzięła w swoje ciemne, stare dłonie białą rękę panicza z Zułowa, odskoczyła przerażona. Popatrzyła uważ- nie na Piłsudskiego – dziecko prawie w tamtych czasach – i krzyknęła: „Carem budiesz”. Po tych słowach wybiegła z jurty. Piłsudski został sam ze swoimi myślami. Nie zastanawiał się jednak wtedy nad sensem wróżby, był bowiem jedynie młodym zesłańcem, przypadkowo zamieszanym w przygotowywanie zamachu na cara Aleksandra III i zesłanym na Syberię. Nie myślał o karierze politycznej ani nawet o niepodległości Polski. Na to wszystko było jeszcze za wcześnie. Dopiero po latach, kiedy był już mieszkańcem Belwederu, powróciła doń ta historia i opowiedział ją jednemu z adiutantów. Ten zaś skrzętnie ją zanotował i przekazał potomnym.

W życiu Józefa Piłsudskiego wiele było takich drobiazgów, pozornie nic nieznaczących, dla niedowiarka śmiesznych lub w najlepszym razie obojętnych, zaś dla uważnego obserwatora – układających się w tajemniczą, ale logiczną kompozycję. Jeszcze w czasie zesłania nasłuchał się wiele o niezwykłych zdolnościach tybetańskich mnichów i hinduskich swami. W pamięć zapadła mu historia o tym, że człowiek, oddziałując jedynie myślą, może zmaterializować realne przedmioty. Kilkakrotnie opowiadał najbliższym o tym, jak kiedyś nocą w Belwederze zabrakło mu zapałek i jak obszukawszy cały gabinet, postanowił zmaterializować je siłą woli. Twierdził, że mu się to udało.

Zjawy i duchy

Jednym z dwóch ulubionych adiutantów marszałka był Stanisław Wilhelm Radziwiłł, dr

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.