Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wigilijne Feng-Shui

Wigilijne Feng-Shui

symbolami bogactwa, my wolimy prezenty bardziej osobiste. Być może jedynie mniej manifestujemy nasze potrzeby materialne, choć jawne i chętnie w polskiej tradycji podkreślane bogactwo świątecznego stołu, obfitość owoców, potraw i łakoci jest najlepszym ich świadectwem, a jednocześnie doskonałym sposobem na przywołanie powodzenia finansowego.

Zarówno nasze rodzime święta, jak i chiński Nowy Rok poprzedzają przedświąteczne porządki. Dla nas obowiązkowe, przez Chińczyków są traktowane przede wszystkim jako zabieg udrożnienia przepływu energii i oczyszczenia przestrzeni. W czystym, odświeżonym domu inaczej krąży energia, a co za tym idzie – domownicy czują się o wiele lepiej. Dodatkowym elementem podnoszącym walory przestrzeni są świąteczne dekoracje, a także niezwykle ważny, a może nawet najważniejszy: nastrój radosnego oczekiwania i rodzinnego ciepła. W naszej tradycji Boże Narodzenie ma charakter bardzo rodzinny i jest to okoliczność gromadząca krewnych mieszkających z dala od siebie – często jedyny raz w roku. Święta o takiej randze stanowią doskonałą okazję do uporządkowania i wzmocnienia energii.

Zwróćmy uwagę, jak wiele zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem może być potraktowanych przez feng shui jako niezwykle cenne sposoby poprawienia chi domu, a tym samym jakości życia jego mieszkańców. Ozdabiamy nie tylko wnętrze, wychodzimy też na zewnątrz, a nawet na ulicę. Wieszamy kolorowe lampki, ozdabiamy nimi okoliczne drzewka. Najważniejszy element domu – drzwi – również przybierają odświętny charakter. Przez takie ozdobione wejście chętnie wkroczy wspaniałe chi, które przyniesie domownikom pomyślność na cały rok. Zadbajmy zatem o to, by usta naszego domu prezentowały się szczególnie okazale i zachęcająco dla życiodajnej chi. Podobnie zresztą dbamy o nasze ciało, a usta odgrywają tu najważniejszą rolę. To właśnie usta wypowiadają pełne miłości świąteczne życzenia, usta śpiewają radosne kolędy, usta delektują się wspaniałymi potrawami, śmieją się i dzielą miłymi wieściami. To my decydujemy zarówno o wystroju drzwi-ust naszego domu, jak i o naszych własnych ustach. Bądźmy tego świadomi i podtrzymajmy świąteczny zapał do dbania o porządek przez cały rok, nie tylko przez kilka dni, gdy w sukurs idzie nam tradycja i starania te wydają się tak oczywiste i obowiązujące. Tak niewiele z nich pozostaje, gdy wyrzucamy drzewko z osypującymi się igłami na śmietnik… Nasz dom potrzebuje odświętnej energii cały czas, podobnie jak my potrzebujemy jej, by działać skutecznie, odnosić sukcesy i cieszyć się życiem. Nadchodzące święta są zatem doskonałą okazją do zainicjowania takich długotrwałych starań. Skorzystajmy z tej energii z pełną świadomością, że zabiegi podnoszące estetykę i harmonię naszego bezpośredniego otoczenia są ważne dla jakości naszego życia.

Kolejnym wspólnym dla obu kultur elementem jest czerwień, ulubiony kolor mieszkańców Kraju Środka. Charakterystyczny także dla Bożego Narodzenia, dodaje domowi energii Ognia, tak bardzo potrzebnej w okresie zimowym. O tym kolorze, towarzyszącym Bożemu Narodzeniu, nie myślimy w kategoriach żywiołów, choć skojarzenie z ogniem jest automatyczne. Jeszcze trudniej byłoby nam przypisać do tego żywiołu tradycyjną, nieodłacznie związaną z Gwiazdką choinkę. Świąteczne drzewko o ostrych igłach i trójkątnym kształcie Chińczycy bez wątpienia przyporządkowaliby żywiołowi Ognia, choć jego bazowym żywiołem jest, oczywiście, Drzewo. Wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo ożywia dom ozdobiona bombkami i kolorowymi lampkami choinka.

Z punktu widzenia feng shui nieobojętne jest miejsce, w którym ustawimy świąteczne drzewko. Jako należące do żywiołu Ognia powinno znaleźć się w sektorach, w których panuje Ogień (połu

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.