Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wigilijne Feng-Shui

Wigilijne Feng-Shui

dniowy sektor pomieszczenia) lub Drzewo (wschodni i południowo-wschodni sektor), by wzmocnić ich pozytywne oddziaływanie. Ustawienie choinki w rejonie Metalu (rejon zachodni i północno-zachodni) lub Ziemi (centrum oraz jego sektory południowo-zachodni i północno-wschodni) wprowadzi konflikt, zaś w rejonie Wody (sektor północny), choć nie przyniesie szkody, to jednak nieznacznie osłabi feng shui tej części domu. Pamiętajmy, by również ozdoby na choince pozostawały w harmonii z żywiołem Ognia. Najbezpieczniej udekorować drzewko wielobarwnymi elementami. Uleganie modzie i wprowadzanie monochromatycznych ozdób może zaowocować pełnym nieporozumieniem – świąteczne drzewko przybrane metalicznymi dekoracjami wprowadzi do wnętrza chłód, nie zaś tak pożądane w świątecznym i zimowym czasie ciepło.

Choinka w naszej kulturze odgrywała niegdyś rolę szczególną, magiczną. Jako drzewo symbolizowała łączność Świata Niebiańskiego z Ziemskim, axis mundi – oś świata, i otwierała drogę do niedostępnych zwykle przestrzeni. Wyjątkowość świątecznych obrzędów, szczególny czas i otoczenie odkrywały przed uczestnikami nowe perspektywy, nową drogę prowadzącą do bogactwa i szczęścia. Istotnym elementem owych świątecznych obrzędów była kolęda „życząca”, opiewająca drzewo życia i wkroczenie w nowy, pełen radości etap. Życzenia wypowiadane w takich okolicznościach miały szczególną moc spełniania się, zaś świąteczne drzewko pełniło symboliczną rolę w procesie zmiany statusu świętujących.

Podobnie jak na Wschodzie w przeddzień chińskiego Nowego Roku Księżycowego, tak i w przeddzień Bożego Narodzenia obowiązują pewne zakazy i nakazy. Nie wolno krzyczeć na dzieci, bowiem zbierać będą one razy przez cały rok. Nie należy przeklinać i używać słów niestosownych. Koniecznie trzeba oddać długi, by w nowy rok nie wchodzić z niepotrzebnymi obciążeniami. Pożądane jest rozwiązanie wszelkich konfliktów i wybaczenie wrogom ich win. Świąteczne potrawy przygotowuje się z największą pieczołowitością, a ich liczba jest ustalona przez tradycję – w Chinach wynosi dziewięć, a na naszym stole pojawia się dwanaście dań.

Obie kultury dbają o potrzebujących – na naszym wigilijnym stole stawiamy dodatkowe nakrycie dla samotnego wędrowca, zaś na Wschodzie pamięta się o „poczęstunku” dla bóstw opiekuńczych zamieszkujących każdy dom i dla przodków, bowiem do dziś kult przodków jest bardzo ważny dla Chińczyków. Także my, pamiętając o naszych zmarłych, zapalamy w Wigilię świeczki na ich grobach. W dawnej polskiej tradycji w trakcie wigilijnej biesiady zawsze dbano o mieszkańców zaświatów – to dla nich kładziono na stole orzechy i ziarna fasoli, a do ognia wrzucano dary ze świątecznych potraw. W obu kulturach świąteczny stół odgrywał szczególnie ważną rolę. Dziś nie pamiętamy już, że dawniej stół pełnił rolę ołtarza, był świętym sprzętem, łącznikiem z Wyższym Światem, miejscem, które pozwalało zmienić nasz status. Wypowiadając świąteczne życzenia przy wigilijnym stole, miejmy świadomość, jak wielka była ranga tego miejsca i bożonarodzeniowego czasu – a nasze marzenia i plany będą miały nieporównanie większą szansę na realizację. Przy okazji warto wspomnieć, że najkorzystniejszymi z punktu widzenia feng shui kształtami stołu są owal i koło. Stoły takie sprzyjają atmosferze pełnej akceptacji i porozumienia. Radosny nastrój budują też kolędy, wspaniałe zapachy ciast i inne świąteczne aromaty, a przede wszystkimi serdeczne relacje zgromadzonych z tej okazji przy uroczystym stole biesiadników.

Skorzystajmy w pełni z tej wspaniałej, zbliżającej się wielkimi krokami okazji, by radykalnie i trwale poprawić feng shui naszego domu, a co za tym idzie – jakość naszego życi

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.