Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wśród dzikich plemion

- Gdy zaczyna się pora deszczowa, nie da się do nich dotrzeć. W porze suchej do ich wiosek w Dolinie Omo na południu Etiopii może dojechać tylko samochód terenowy. - Jeśli ktoś szuka egzotyki i autentyczności pisanych wielk

- Gdy zaczyna się pora deszczowa, nie da się do nich dotrzeć. W porze suchej do ich wiosek w Dolinie Omo na południu Etiopii może dojechać tylko samochód terenowy.

- Jeśli ktoś szuka egzotyki i autentyczności pisanych wielkimi literami, tutaj na pewno je znajdzie. Bo z jednej strony Etiopia – a dokładniej jej północne rejony – jest spadkobierczynią potężnego starożytnego królestwa Aksum (o czym pisaliśmy w poprzednim numerze – przyp. red.), z drugiej zaś – na jej południowych krańcach, niedaleko granicy z Sudanem i Kenią, żyją najbardziej dzikie i barwne ludy Afryki, a może i świata. Stosunkowo niewielki obszar Doliny Omo zamieszkuje kilkadziesiąt odmiennych kulturowo plemion, które wciąż toczą ze sobą walki o dostęp do pastwisk i wody.

- Za zgodę na wjazd do swoich wiosek i robienie zdjęć pobierają opłaty, choć na co dzień nie posługują się pieniędzmi i nie znają ich wartości.

- Pieniądze otrzymane od podróżników są dla nich cennym towarem, który mogą wymienić na broń automatyczną, co w kraju, w którym do niedawna toczyła się wojna domowa, nie jest trudne. Zastąpiła ona dzidy, łuki, oszczepy, maczugi i jest często jedynym widocznym elementem współczesności w świecie, w którym od wieków nic się nie zmieniło. Praktycznie w wiosce każdego plemienia można zobaczyć wodza uzbrojonego w kałasznikowa.

- Czy atrakcyjna może być kobieta, w wardze której tkwi gliniany krążek wielkości sporego talerza?

- Wśród wojowniczych Mursich z Doliny Omo uchodzi ona za prawdziwą piękność, a im większy krążek, tym bardziej krwawa bywa walka o nią. Orężem w niej są ponad dwumetrowe kije donga, wykonane z twardego drewna. Walki toczone przez Mursich to prawdziwe igrzyska, które należą do plemiennego obyczaju. Są niezwykle brutalne, a biorący w nich udział nadzy mężczyźni z ogolonymi głowami i rytualnie pomalowanymi ciałami udowadniają w ten sposób swą odwagę, waleczność i męskość, rozstrzygają spory, załatwiają porachunki, wygrywają żony.

U kobiet plemienia Mursi jest rytuałem nacinanie, po usunięciu dolnych zębów, skóry pod dolną wargą i noszenie w niej wspomnianego krążka.

Ukształtowana w ten sposób warga jest niczym gumka, która wraz z rosnącymi rozmiarami tej osobliwej ozdoby rozciąga się coraz bardziej. Krążki mają nawet po kilkanaście centymetrów średnicy. Pozujące do zdjęć kobiety jednym szybkim ruchem wyjmują je z warg i równie sprawnie wkładają z powrotem. Każdej z nich trzeba zapłacić za zdjęcie jednego lub dwa biry – w przeliczeniu na polską walutę to około 25-50 groszy – i lepiej przestrzegać tej zasady, jeśli chce się cało i ze sprzętem fotograficznym opuścić wioskę.

- Ten okaleczający kobiety obyczaj chronił je w przeszłości przed łowcami niewolników.

- Handlarze niewolnikami rezygnowali z oszpeconych w ten sposób kobiet, bo ich wartość na rynku była niewielka. Druga z hipotez odwołuje się do wierzeń tego plemienia – krążek w wardze odstraszał złe duchy, które mogły wtargnąć przez usta do kobiecego ciała. Jeszcze inna jest bardziej prozaiczna – naznaczone kobiety nie budziły pożądania mężczyzn z innych plemion. Natomiast usuwanie dolnych zębów było i wciąż jest praktykowane wśród wielu afrykańskich ludów z przyczyn, rzec można, ratujących życie. Chodzi mianowicie o dość powszechnie występujący tu tężec, podczas którego pojawia się szczękościsk, a brak co najmniej dwóch zębów na dole umożliwia podanie choremu płynów.

- Również mężczyźni się oszpecają, nacinając sobie ramiona, plecy, brzuchy.

- W świecie Mursich nacięcia te zdobią, a nie szpecą. Dawniej, jak mówiliśmy, chroniły przed niewolnictwem, dziś są powodem do dumy, podkreślają plemienną tożsamość, a kobietom – bo i one nacinają

Artykuły z tej kategorii

 • Wielkie Zimbabwe

    O miejscach przywodzących na myśl biblijny raj, których wypatrują aniołowie w locie, tajemnicach kamiennego miasta i żarliwe... Czytaj więcej...
 • Święte miasto sikhów

    O ludziach, którzy jako jedyni mogą wejść na pokład samolotów z rytualnym nożem, Pani Księdze pełniącej rolę guru oraz relig... Czytaj więcej...
 • Chakasja

    Podróżujemy samochodem po południowej Syberii... Jak zwykle śpimy w tajdze, gdzieś za Abazą. Budzi nas deszczowy poranek, ale ... Czytaj więcej...
 • Na szlaku św. Jakuba

  Wędrówka po najstarszym szlaku pielgrzymkowym w Europie rozpoczyna się w momencie, kiedy zamykamy za sobą drzwi domu, a kończy w kated... Czytaj więcej...
seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.