Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Elżbieta Sęczykowska

Stambuł – wrota kultur cz 1

  Stambuł to jedyne miasto na Świecie, które dzięki swej wyjątkowej lokalizacji na obu kontynentach jest zarówno europejskie, jak i azjatyckie – tworzy mieszankę Orientu i kultury Zachodu. Tym samym przez prawie tysiąc lat zyskał

pą, na szerokich promenadach i w wąskich uliczkach, w portach. Na licznych bazarach i w sklepikach, gdzie można kupić wschodnie smakołyki, przyprawy i wspaniałe wyroby sztuki użytkowej. Znane na całym Świecie dywany, kilimy, kafle, przepiękną biało-błękitną ceramikę z Iznik i ciekawie ornamentowaną z Cannakale, kolorowe lampy oraz wyjątkowo cenione przez sułtanów srebra i delikatne szkło z Beykoz.

Miasto o trzech nazwach

W całym mieście, zwłaszcza wzdłuż Bosforu i centralnych arterii, rozlokowały się eleganckie restauracje i kawiarenki, ale te najsympatyczniejsze mieszczą się wprost na ulicach. Bywają całkiem skromne w swym wystroju, jednakże oferują bardzo smaczne dania kuchni tureckiej, której główną potrawą jest oczywiście kebab w kilkunastu odmianach. Są także pyszne ryby i inne owoce morza, a do tego bardzo słodkie desery ze słynnym lokum na czele.

Turcy spędzają tu wolny czas przy aromatycznej kawie albo mocnej herbacie i wodnej fajce. Grają w tryktraka, rozmawiają i słuchają sączących się dświęków muzyki, słodkich jak baklawa. Może też rozmyślają, podobnie jak ja teraz, o skomplikowanych dziejach tego niezwykłego miasta, któremu historia nadała aż trzy nazwy. Dla starożytnych Greków i Rzymian było to Bizancjum, dla prawosławnych Greków – Konstantynopol, natomiast dla Turków – Istambuł.

Artykuły z tej kategorii

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.