Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wyćwicz swój mózg

Z szamańskiej tradycji Umiejętność wpływania na ludzki mózg, a co za tym idzie także na większość procesów zachodzących w ludzkim ciele nie narodziła się w sterylnych laboratoriach XX wieku, ale tysiące lat temu podczas rytuałów odprawianych przy ognisku. Szamani bardzo szybko zo

Z szamańskiej tradycji

Umiejętność wpływania na ludzki mózg, a co za tym idzie także na większość procesów zachodzących w ludzkim ciele nie narodziła się w sterylnych laboratoriach XX wieku, ale tysiące lat temu podczas rytuałów odprawianych przy ognisku. Szamani bardzo szybko zorientowali się, że rytmiczne uderzenia w bęben i jednostajny szum grzechotek w połączeniu z tańcem wokół strzelających w niebo płomieni ułatwiają wejście w trans i osiąganie odmiennych stanów świadomości. W takich stanach poszerzała się percepcja, wzrastała intuicja, a choroby opuszczały ciało. Tańczącym przy ognisku wojownikom szybciej goiły się rany, nie odczuwali także bólu, zmęczenia ani strachu przed śmiercią (stąd tradycja szału bitewnego).

Od Alpha do Delta

Tysiące lat później nauka rozszyfrowała procesy zachodzące podczas zmienionych stanów świadomości, przekładając je na częstotliwości fal mózgowych, ciśnienie i natlenienie krwi oraz poziom wydzielania się hormonów. Co więcej, nowoczesna aparatura komputerowa jest w stanie odtworzyć potrzebne warunki do zainicjowania w mózgu procesów towarzyszących nawet najgłębszemu transowi. Opracowany przez NASA, a stosowany obecnie także w muzykoterapii system audiowizualnej stymulacji wykorzystuje naturalną predyspozycję mózgu do dostrajania się do wibracji zewnętrznych. Jednak poziom takiego dostrojenia zależy od wielu czynników i jest uwarunkowany indywidualną i niepowtarzalną u każdego człowieka wrażliwością na bodźce.

Delikatną relaksacyjno-ilustracyjną muzykę połączono z wkomponowanymi w tło dźwiękami stymulującymi mózg do przejścia na coraz to niższe częstotliwości od Alpha do Delta. Towarzyszą temu generowane przez komputer interaktywnie wizualizacje obrazowe, które docierają do nerwów wzrokowych poddawanych stymulacji osób poprzez zamknięte powieki.

Przejściu od normalnego stanu czuwa-nia ludzkiego mózgu (rytm Betha od 13 do 30 Hz) do coraz głębszych stanów świadomości towarzyszą przyjemne doznania bez powstawania efektów ubocznych.

Rytm Alpha (od 8 do 12 Hz) – występuje podczas relaksu i odprężenia, sprzyja medytacji, spontanicznym marzeniom, wprowadza w pozytywny nastrój. Stan Alpha preferowany jest podczas przyspieszonego tempa uczenia się i zwiększania ilości przyswajanych informacji.

Rytm Theta (od 4 do 8 Hz) – występuje podczas snu lub głębokiej medytacji. Charakteryzuje się zdolnością do żywej wyobraźni, kreatywności, szybkiego uczenia się i zapamiętywania. Daje możliwość kontroli nad fizycznym odczuwaniem bólu, aktywizuje intuicję oraz stwarza przestrzeń do rozwiązywania problemów natury psychicznej i duchowej, poprzez zmianę destrukcyjnych wzorców myślowych.

Rytm Delta (od 0,5 do 4 Hz) – towarzyszy stanowi głębokiego snu, pozbawionemu marzeń sennych, oraz chwilom utraty świadomości. Fale Delta mają niebagatelny wpływ na procesy uzdrawiania i funkcjonowania systemu odpornościowego.

Na obie półkule

Badania naukowe dowodzą, że osoby uważane powszechnie za genialne korzystają w czasie procesów myślowych zarówno z logiki lewej, jak i wyobraźni prawej półkuli. Umożliwia im to spontaniczna synchronizacja półkul mózgowych. Wyrównanie częstotliwości pracy lewej i prawej półkuli sprzyja powstawaniu twórczych pomysłów, znakomitej pamięci i nieszablonowemu myśleniu w oparciu o skojarzenia przestrzenne (myślenie wielowymiarowe). Pomiary częstotliwości fal mózgowych ćwiczących joginów, medytujących w tradycyjnych stylach mnichów Zen oraz będących w transie szamanów wykazały, że wszyscy oni osiągali głęboką synchronizację półkulową z przewagą rytmów Theta (4 – 8 Hz). Umiejętność wprowadzania oraz utrzymywania mózgu w stanie aktywnej pracy obu półkul nie tylko przyspiesza osiąganie stanu pełnego relaksu

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.