Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Zakodowane w kręgach cz.1

  Natura została tak stworzona, aby można ją było zrozumieć, albo też nasza zdolność myślenia została tak ukształtowana, aby mogła zrozumieć Naturę.          &nbs

 

Natura została tak stworzona, aby można ją było zrozumieć,

albo też nasza zdolność myślenia została tak ukształtowana,

aby mogła zrozumieć Naturę.

                   Werner Heisenberg

 

 Kręgi zbożowe mają złożoną symbolikę. Fachowcy z różnych dziedzin, dociekliwi badacze, a także zwykli amatorzy, zafascynowani omawianym zjawiskiem, od dawna próbują zinterpretować znaczenie takich skomplikowanych formacji, jak choćby „Przesłanie z Arecibo”.

Wyniki badań, które udało im się uzyskać na przestrzeni lat, są imponujące. Dowodzą bowiem, że piktogramy nierzadko odwzorowują porządek matematyczny, wydarzenia przebiegające w skali makroświata, a nawet fraktale powiązane z teorią chaosu. Gdyby dokładnie przeanalizować niektóre z piktogramów, zgromadzone fakty mogłyby wprawić nas w zdumienie. Spróbujmy przyjrzeć się najciekawszym kręgom zbożowym i znaczeniu, które przypisali im poszczególni badacze.

Symbolika mitologiczna

18 sierpnia 1992 roku na polach Wiltshire w Wielkiej Brytanii pojawił się wzór nazywany przez jednych „Czarującą Bransoletą”, a przez innych „Kołem Dharmy”. Składał się on z ośmiu symboli usytuowanych w kręgu i otaczających zlokalizowany w centrum dziewiąty znak.

Według niektórych badaczy, formacja ta wyobrażała dziewiątą runę z mitologii skandynawskiej. Kojarzyła się też bezpośrednio z afirmacją Dziewięciokrotności Boskiej, która przywodziła na myśl nie tylko legendarne wzgórze Silbury Hill, ale też piramidy w Gizie i Okrągły Kopiec ze Świątyni Niebios w Pekinie, gdzie w starożytności czczono dziewięć sił. Innych analogii z mitologią, w tym wypadku chińską, doszukał się Ed Sherwood. Dostrzegł on, że dziewiąty – wewnętrzny znak „Czarującej Bransolety” – wyraża słynną zasadę yin-yang, symbolizującą żeńsko-męską strukturę wszechświata. Pozostałe osiem symboli, wraz ze środkowym, „czytane” zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tworzyły chiński symbol Pa-Kua, wyrażający teorię ośmiu zmian, która jest fundamentalną zasadą chińskiej filozofii, opartą na słynnej antycznej księdze „I-Ching”. Pa-Kua, obejmująca całokształt chińskiej myśli i sztuki, oddziaływała nawet na takie dziedziny życia, jak kuchnia czy lecznictwo. Co ciekawe, cała teoria Pa-Kua oparta jest na triadzie: niebo – człowiek – ziemia. Nic więc dziwnego, że krąg stanowiący odbicie tegoż symbolu przyciągnął uwagę Sherwooda. „Czarująca Bransoleta” do dziś stanowi wyzwanie dla przeróżnych interpretatorów, którzy próbują odnaleźć ukryte w niej znaczenie. Według Joe Masona przypomina ona celtycki zodiak,grupujący najważniejszych bogów tej mitologii, z usytuowanym w centrum bogiem światła Belem. Mason zauważył również podobieństwa do śri jantry – hinduskiego symbolu, ukazującego ścieżkę, którą należy poruszać się od zewnątrz ku wnętrzu. A zatem, ilu badaczy, tyle wyjaśnień.

Innym piktogramem, mającym ukryte znaczenie, jest znak, który pojawił się w Silbury przy kurhanie West Kennett, w żółtym polu rzepaku. Jako pierwszy ujrzał go szkocki fotograf, który przybył w to miejsce, aby robić zdjęcia wschodzącego nad kurhanem księżyca. Zjawił się tam najpierw o trzeciej w nocy, jednak po zrobieniu kilku ujęć wrócił do samochodu. Godzinę później piktogram był już gotowy. W okolicy zanotowano również charakterystyczne dla powstawania kręgów anomalie, jak choćby zaburzenia w dopływie energii czy zakłócenia przekazów radiowych i telewizyjnych. Sam wzór przypominał kwiat składający się z 33 płatków.

Liczba „trzydzieści trzy” ma znaczenie m

Artykuły z tej kategorii

mkl2018
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.