Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Ryszard Ussorowski

Kosmiczna misja

  Święta Teresa wyznała w swej autobiografii: „Pragnę głosić Ewangelię jednocześnie w pięciu częściach świata, aż na najodleglejszych wyspach”. To marzenie spełniło się w szczególny sposób. Święta pośmiertnie

 

Święta Teresa wyznała w swej autobiografii: „Pragnę głosić Ewangelię jednocześnie w pięciu częściach świata, aż na najodleglejszych wyspach”. To marzenie spełniło się w szczególny sposób. Święta pośmiertnie wyruszyła na misję w kosmosie, gdzie czuwała nad astronautami.

 Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, zwana też świętą Teresą z Lisieux, jest patronką misji. 14 grudnia 1927 r. ogłosił to papież Pius XI i od tamtego czasu relikwie świętej wędrują po całym świecie – to zadanie zakonnic ze zgromadzenia, do którego należała Teresa.

Relikwie, w trakcie swej ustawicznej pielgrzymki dokoła świata, trafiły też do Polski, były w naszym kraju od

1 maja do 15 sierpnia 2005 r. Ostatnio wyruszyły na misję w obszary, których święta za życia nie miała w planach. Poleciały na orbitę okołoziemską na pokładzie kosmicznego promu

Discovery.

Sprawę tę ujawniono pod koniec listopada 2008 r. Nie ujawniono za to, czy w kosmos poleciał fragment szczątków świętej, czy jakiś przedmiot do niej należący. Wiadomo, że był to niewielki obiekt, który zmieścił się w skafandrze amerykańskiego astronauty, Rona Garana. 47-letni Garan otrzymał relikwię od karmelitanek bosych z New Caney w Teksasie. Był to skutek prywatnej misji astronauty, który udał się do klasztoru z prośbą o modlitwy za pomyślność innej misji promu Discovery, w której miał wziąć udział.

Ronald John Garan urodził się

30 października 1961 r. w Yonkers w stanie Nowy Jork. Jest inżynierem, pilotem wojskowym i astronautą. W czasie wojny w Zatoce Perskiej był pilotem myśliwca w siłach lotniczych USA i za swe zasługi na polu walki otrzymał wiele odznaczeń. Ten bohater wojenny długo pracował na przydział do misji kosmicznej. Wreszcie,

24 marca 2007 r. doczekał się – trafił na listę załogi planowanego rok później lotu wahadłowca

Discovery.

Start misji STS-124 nastąpił 31 maja 2008 r. o godz. 21.02 czasu lokalnego z Kennedy Space Center na Florydzie. Był to już 35. lot wysłużonego promu Discovery. Zadanie polegało na dostarczeniu głównego modułu ciśnieniowego Japońskiego Modułu Eksperymentalnego, zwanego Kibo, na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Zbudowany przez Japończyków Kibo to największy moduł laboratoryjny na ISS i jeden z największych ładunków kiedykolwiek wyniesionych przez wahadłowce. Discovery zabrał też na pokład zaopatrzenie dla załogi ISS, naukowca na wymianę oraz robotyczny manipulator z osprzętem.

Załogę STS-124 tworzyło siedmiu astronautów: dowódca misji Mark E. Kelly, pilot Kenneth Ham oraz specjaliści – Karen L. Nyberg, Michael

E. Fossum, Akihiko Hoshide i właśnie Ron Garan. Pasażerem był Gregory Chamitoff, którego pozostawiono na ISS. Zmienił on Garretta Reismana, naukowca-astronautę, przebywającego na stacji od trzech miesięcy.Ron Garan po raz pierwszy leciał w kosmos, a do tego czekało go naprawdę trudne zadanie. Po przylocie na ISS miał wyjść w przestrzeń kosmiczną i przeprowadzić tam prace montażowe w ramach rozbudowy stacji. W tym czasie karmelitanki, dzięki pośrednictwu NASA, obserwowały działania w kosmicznej próżni i modliły się o ich powodzenie – astronauta prosił je o to podczas wizyty w New Caney. Co istotne, podczas całej misji Discovery, karmelitanki z klasztoru w Teksasie prowadziły modły, polecając wstawiennictwu świętej Teresy cały świat, naszą planetę, nad którą krążyła relikwia.

Ron Garan, już po wylądowaniu promu, zrelacjonował, co odczuł, gdy wielkie ramię robota przenosiło go w próżni z jednego końca stacji na drugi.

– Miałem wrażenie, że nie patrzę na Ziemię, ale na jakąś obcą planetę zawieszoną w przestrzeni – wspominał as

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.