Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Joanna Ciepielewska

Śpiewające cewki Tesli

  Czy wykorzystując energię pochodzącą z wody, można uzyskać temperaturę kilkakrotnie wyższą niż w rozgrzanym do maksimum hutniczym piecu? Wykonać koncert na cewkach Tesli? Zagrać poloneza Chopina i Ave Maria Schu

 

Czy wykorzystując energię pochodzącą z wody, można uzyskać temperaturę kilkakrotnie wyższą niż w rozgrzanym do maksimum hutniczym piecu? Wykonać koncert na cewkach Tesli? Zagrać poloneza Chopina i Ave Maria Schuberta na zwykłym liściu? O tym, że to możliwe, przekonali się – przecierając nierzadko oczy ze zdumienia – uczestnicy VII Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków, Konstrukcji, Pomysłów i Eksperymentów we Wrocławiu.

 

Od początku impreza służy spotkaniom ludzi otwartych i twórczych, którzy pokazują, dokąd może nas zaprowadzić ciekawość i zadawanie najprostszych pytań: „jak?” i „dlaczego?”. Nic dziwnego, że rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i ściąga ludzi z odległych rejonów Polski.

W tym roku – oprócz wystawy, pokazów i prelekcji – były również fascynujące prezentacje multimedialne, m.in. na temat ruchu wirowego, przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven w Holandii. Było też dużo bardzo niekonwencjonalnej muzyki i dowodów na to, że woda, zwykła z pozoru woda, wciąż zadziwia naukowców.

W jednej chwili stopił szkło

Dzień przed Forum Dionizy Pietroń gościł w salonie prof. Józefa Dudka, wybitnego matematyka, gdzie zaprezentował naukowcom pistolet plazmowy na wodę. Wzbudził zainteresowanie nie mniejsze niż wśród uczestników spotkań.

– Urządzenie to wyzwala energię z wody. Oprócz niej potrzebujemy nieco prądu, wystarczy 380 watów, czyli tyle, ile pobiera mała grzałka – tłumaczy Pietroń. – To wystarczy, aby uzyskać płomień o temperaturze 6-8 tysięcy stopni C (dla porównania: temperatura topnienia żelaza wynosi 1535 stopni C – przyp. red.).

Pokaz możliwości tego pistoletu (palnika) był niezwykle widowiskowy. Jego płomień w jednej chwili wypalił dziurę w metalowej łyżeczce, stopił szyjkę szklanej butelki i płytkę ceramiczną.

– Ponieważ energia ta pochodzi z wody, nie powoduje zanieczyszczenia środowiska – mówi Dionizy Pietroń.

Takie palniki plazmowe są produkowane od kilku lat w Rosji. Woda podgrzewana jest przepływem prądu i zamienia się w parę. Wewnątrz rurki reaktora para wodna ulega rozkładowi na tlen i wodór, a następnie w łuku elektrycznym powstaje płomień plazmy o temperaturze kilku tysięcy stopni Celsjusza.

W poszukiwaniu ukrytej energii

Gorące dyskursy wśród naukowców budzi fakt, że wielkości fizyczne mierzone podczas pracy tego urządzenia przeczą zasadzie zachowania energii, E nie równa się mc2.

– To kolejny dowód, że nie wszystko, co dzieje się w atomie, można wytłumaczyć, opierając się na prawach mechaniki klasycznej Newtona – mówi kolejny prelegent Forum, Stanisław

Palka. – Obecnie znanych jest około 220 zjawisk przeczących teorii

Einsteina, choćby bilans energetyczny trąby powietrznej – tornada. Ale skoro we wszechświecie ukryte jest gdzieś – czego naukowcy nie kwestionują – 80 proc. tzw. ciemnej energii, to dlaczego nie mielibyśmy szukać jej w nas i wokół nas? – pyta.

A wracając do pistoletu plazmowego na wodę, to 110 lat temu Nikola Tesla – jeden z najwybitniejszych naukowców i wynalazców, twórca m.in. transformatora wielkiej częstotliwości, zwanego cewką Tesli, o której możliwościach napiszemy za chwilę – wszedł któregoś dnia na mównicę z łyżeczką do herbaty, nalał na nią trochę wody i powiedział, że oto jest lepsze paliwo od ropy naftowej, a Niagara wystarczy do zaspokojenia potrzeb energetycznych świata. Dziś nauka pomału odkrywa, że mógł mieć rację.

Ale to tylko jedna z tajemnic wody.

Woda pięknieje przy modlitwie– Człowiek może oddziaływać na wodę poprzez słowa i uczucia, woda zapamiętuje wszystko, co mówimy – opowiada Irma Pyszniak. –

Artykuły z tej kategorii

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.