Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Czynnik destrukcyjny

Czynnik destrukcyjny

  Myślenie o świecie nie jest tym samym, co poznawanie go. Chcąc dociec prawdy, musimy odwołać się także do doznań zmysłowych, uczuć oraz intuicji. Mając bogatą wyobraźnię, można tworzyć światy myślowe, Myśli są wolne od jakichkolwiek narzucanych reguł, łącznie z oby

 

Myślenie o świecie nie jest tym samym, co poznawanie go. Chcąc dociec prawdy, musimy odwołać się także do doznań zmysłowych, uczuć oraz intuicji. Mając bogatą wyobraźnię, można tworzyć światy myślowe, Myśli są wolne od jakichkolwiek narzucanych reguł, łącznie z obyczajowymi. Myśl człowieka przezwycięża wszelkie ograniczenia. Odwaga zaznacza się wtedy, gdy ktoś te nowatorskie bądź „nieobyczajne” myśli wyraża słowami. Potędze własnych myśli towarzyszy często bezradność wobec napotykanych przeszkód i zniewoleń. Niepokojące jest to, że narasta w naszym społeczeństwie bierność. Coraz mniej osób kieruje się maksymą Mickiewicza: „mierz siły na zamiary”.

Pascal określał człowieka jako trzcinę myślącą. Potęga myśli kończy się, jeśli nie koncentrujemy ich na określonym problemie. Chaos myślowy prowadzi do stanów niepokoju i zmniejsza siłę naszego oddziaływania.

Prawie jedną trzecią część życia tracimy na sen. Są to godziny wymykające się spod kontroli rozumu. Podkreślam to, ponieważ edukacja europejska zaszczepia tendencję, by podporządkowywać istnienie temu, co racjonalne. Istnieją nurty psychologiczne przywiązujące szczególną wagę do analizy marzeń sennych, ponieważ nie są one kontrolowane, a więc pozwalają głębiej poznać człowieka. Zygmunt Freud odkrył, że utajone ludzkie pragnienia manifestują się w snach. W nich niewątpliwie jesteśmy szczerzy. Problem polega jednak na trudnościach w ich interpretacji. Bywają sny prorocze. Wiadomo, że kilkudziesięciu osobom, które miały wykupione bilety na podróż Titanikiem, przyśniła się katastrofa morska. Przerażeni, nie popłynęli i uratowali życie.

Sen jest niezbędny, ale wielu z nas nie umie zasypiać. Kładąc się do łóżka, myślimy o wielu sprawach, które nas nękają. Analizujemy to, na co nie mamy bądź nie chcemy mieć wpływu. Takie destrukcyjne myśli nie pozwalają zasnąć. Trudności z zasypianiem biorą się także z dążenia do nadmiernie uregulowanego trybu życia. Są osoby, które kładą się zawsze o tej samej porze, nie bacząc na to, czy chce im się spać. Leżąc, narzekają, że sen nie nadchodzi. Czytanie też nie poprawia sytuacji, bo pobudza myśli. Nie mam natomiast wątpliwości, że oglądanie telewizji usypia.

Świadomość wolna od myśli nakierowanych na ekscytujące wydarzenia, wolna od rozpamiętywania przykrości i rozczarowań – umożliwia zasypianie w momencie położenia głowy na poduszce. Oczywiście, pod warunkiem, że jest się zmęczonym. I to jest problem, bo zewsząd słyszy się narzekania na zmęczenie; odczuwają je nawet ci, którzy co tydzień mogą sobie pozwolić na wolne soboty i niedziele. Natrętne, przykre myśli wprowadzają destrukcję. Niezbędne jest panowanie nad nimi.

Myśli popychają do czynów, ale też od nich odwodzą. Krążą wokół namacalnych zdarzeń i osób, jak również wokół spraw abstrakcyjnych. Nie ma myślenia, które byłoby wypreparowane z kontekstu wyobrażeń, uczuć i dążeń.

 

Franciszek Bacon, jeden z twórców filozofii nowożytnej, zaniepokojony był tym, że mocą myśli nadajemy istnienie temu, co nie ma desygnatów. Na przykład myśląc o syrenach czy aniołach, nadajemy im pozór realnego bytu. A więc moc myśli uruchamia światy równoległe do świata doświadczalnego. Obecnie oddziałuje na nas szczególnie mocno świat wirtualny. On także nie przylega w pełni do rzeczywistości wspólnej nam wszystkim. Zważywszy siłę myśli, zbawienne okazują się medytacje oraz rozmaite zabiegi wyciszające je. Sensowne są wzory czerpane z Dalekiego Wschodu.

Owa destrukcyjna siła myśli oraz radość płynąca z doznań zmysłowych to jeden z tematów mojej najnowszej książki Na każdy temat z Marią Szyszkowską rozmawia Stanley Devine. Ukazała się w marcu tego roku

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.