Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Transplantacja wspomnień

Transplantacja wspomnień

  Od kiedy w 1954 roku lekarze z Bostonu dokonali transplantacji nerek, a w 1967 rokudr Christian Bernard w Republice Południowej Afryki przeszczepił ludzkie serce – w dziedzinie transplantacji organów nastąpił prawdziwy boom.   Przeszczepy serca, wątroby, nerek, płuc, oczu,

 

Od kiedy w 1954 roku lekarze z Bostonu dokonali transplantacji nerek, a w 1967 rokudr Christian Bernard w Republice Południowej Afryki przeszczepił ludzkie serce – w dziedzinie transplantacji organów nastąpił prawdziwy boom.

 

Przeszczepy serca, wątroby, nerek, płuc, oczu, a nawet palców stały się powszechne. Na całym świecie dokonano już setki tysięcy udanych operacji. Wraz ze wzrostem liczby osób poddających się tym chirurgicznym zabiegom pojawiło się dziwne zjawisko. Niektórzy pacjenci donoszą o obcych im wspomnieniach, niezwykłych preferencjach, a nawet pojawianiu się niewytłumaczalnych umiejętności.

Cudze wspomnienia

Istnieje wiele udokumentowanych przypadków, mówiących o tym, że osoby z przeszczepionymi organami miewają osobliwe doznania, które często całkowicie zmieniają ich życie.

William Sheridan, 63-letni pacjent po transplantacji serca, poczuł nagle pasję do malowania. Wcześniej nie przejawiał takich talentów. Sheridan jest przekonany, że zawdzięcza to nowemu sercu. Dawca, 24-letni mężczyzna, który zginął w wypadku samochodowym, w wolnym czasie namiętnie malował.

Stiepan Lizaicia, drwal z Chorwacji, po przeszczepie nerek zaczął

ochotą szyć, prasować, prać. Nerki, które mu wszczepiono, pochodziły od gospodyni domowej. A pewna ośmioletnia dziewczynka, której przeszczepiono serce zamordowanego dziesięciolatka, zaczęła doświadczać nocnych koszmarów. Dzięki nim ujawniła szczegóły morderstwa, co pozwoliło policji złapać zabójcę.

W innej historii nieśmiała, skryta kobieta miała sny o dawcy, mimo iż nigdy go nie znała. W rezultacie wykształciła się w niej bardziej asertywna osobowość. Inny biorca przejął muzyczne upodobania dawcy.

Dziwne doświadczenia potransplantacyjne pacjentów zdają się sugerować, że wraz z przeszczepionym narządem następuje także transplantacja niektórych cech dawcy. Manifestuje się to u biorcy wspomnieniami i przeżyciami, które wcześniej należały do „pierwszego właściciela” organu. Wygląda na to, że przeżycia i doznania kodują się w komórkach organizmu na poziomie atomów i elektronów, a nasze organy mogą zawierać lub mieć dostęp do naszej pamięci.

Pamięć komórkowa

Zdaniem niektórych naukowców rozum to nie tylko mózg. Mieści się on w całym organizmie i każdej komórce naszego ciała. Dr Candace Pert z Uniwersytetu Georgetown twierdzi, że rozum i ciało komunikują się ze sobą za pomocą związków chemicznych, zwanych peptydami. Peptydy można znaleźć nie tylko w mózgu, ale również w żołądku, mięśniach i wszystkich głównych organach organizmu. Pamięć jest zatem rozmieszczona wszędzie, w ramach sieci peptydowo-receptorowej. Na przykład pamięć dotycząca pożywienia może mieścić się w wątrobie lub śledzionie i te związki mogą być transplantowane z jednej osoby na drugą.

Wszystko wskazuje na to, że kiedy do ustroju włączone są obce komórki, komunikują się one z macierzystymi komórkami organizmu i przekazują nowe wrażenia przez całe ciało. To może tłumaczyć także, dlaczego niektórzy ludzie, szczególnie w stanie hipnozy, mają wspomnienia z poprzednich wcieleń. Przypuszczalnie mamy tu do czynienia z reakcją na pamięć komórkową, a nie reinkarnacją.

Badania ludzkich komórek doprowadziły naukę do poznania łańcucha DNA, który okazał się ostatecznie Kabalistycznym Drzewem Życia. Być może każdy utrzymuje w swoich komórkach pamięć zdarzeń, która sięga aż do źródeł naszego pochodzenia.

Uczucia płynące z trzewi

Niemiecki neurolog Leopold Auerbach odkrył już 100 lat temu, że złożona sieć komórek nerwowych, bardzo podobnych do występujących w mózgu człowieka, znajduje się w jelitach.

Profesor Wolfgang Prinz, z działu Badań Psychologicznych Insty

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.