Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Noworoczne gry i zabawy

Noworoczne gry i zabawy

Ludzie Wschodu z wielkim upodobaniem zanurzają się w świat symboli. Szczególną po temu okazją są obchody ich najważniejszego święta – Nowego Roku Chińskiego – które trwają długo i są niezwykle huczne.   Huczne także w dosłownym znaczeniu. Otóż patent na sztuczne ognie

Ludzie Wschodu z wielkim upodobaniem zanurzają się w świat symboli. Szczególną po temu okazją są obchody ich najważniejszego święta – Nowego Roku Chińskiego – które trwają długo i są niezwykle huczne.

 

Huczne także w dosłownym znaczeniu. Otóż patent na sztuczne ognie spoczywa w rękach Chińczyków. Prócz dostarczania oszałamiających efektów wizualnych, fajerwerki pełnią jeszcze jedną bardzo istotną rolę – hałasem mają odstraszać złe duchy. Wiara w nie – wszechobecna w dawnych Chinach, i dzisiaj daje o sobie znać, co wskazywałoby na to, że duchy wciąż żyją. Podobno szczególna i powszechnie znana skłonność ludzi Wschodu do hazardu nie bierze się ze słabości ich charakteru, lecz także z wiary w duchy. Otóż Chińczyk traktuje wygraną jako świadectwo przychylności duchów przodków. Gdy przegrywa, jest to dla niego jawny dowód nieprzychylności zmarłych członków rodziny. Zatem nie może odejść od stołu, póki niekorzystna karta się nie odwróci lub w grze w ruletkę nie wypadnie obstawiony przez niego numer. Ktoś, kto nie wie, jak wielką rolę odgrywa w Kraju Środka kult przodków i dla jak wielu dziedzin wiedzy stał się on podstawą poszukiwań i twórczych działań, mógłby potraktować to jako anegdotę. Jednak choćby pobieżna znajomość kultury Wschodu pozwala zrozumieć, że nie jest to bynajmniej żart czy przesada. Motywy owego zainteresowania przodkami są, jak przystało na pragmatycznych Chińczyków, dobrze wyliczone.

Na Wschodzie, a szczególnie w Chinach, głęboko zakorzenione jest przekonanie, że to właśnie w rękach przodków spoczywa władza decydowania o szczęściu i powodzeniu finansowym. Dobrobyt to liczne potomstwo i dostatek materialny – aspekty dla Chińczyka bardzo ważne, a ranga ich jest jawna i nikt nie udaje, że jest inaczej. Fałszywa skromność i powszechne w naszym kraju przekonanie, że bogactwa i pokaźnej gromadki potomstwa tak naprawdę wypada się trochę wstydzić, byłoby całkowicie niezrozumiałe dla ludzi Wschodu. Odpowiedzialność za powodzenie biorą przodkowie, których otacza nimb świętości, więc nikt nie śmie kwestionować rangi swego bogactwa. Jakież to wygodne rozwiązanie! Jednocześnie należy podkreślić, że honor i uczciwość są w biznesie bardzo ważne, a powodem załamań psychicznych czy samobójstw biznesmenów nie jest najczęściej bankructwo, lecz utrata twarzy mianzi.

Przykładem nauki, której przewodnią ideą stał się kult przodków, jest feng shui. Wierząc, że zapewnienie zmarłym godnego pochówku i wybranie nań właściwego miejsca zaowocuje wszelką pomyślnością dla żyjących, starożytni Chińczycy wymyślili sztukę aranżowania grobowców. Aranżowanie przestrzeni dla żywych było produktem ubocznym starań na rzecz zmarłych. Niewielu entuzjastów feng shui zdaje sobie sprawę z tego, że i dziś cmentarze w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej projektowane są zgodnie z zasadami feng shui, a rozmach w budowaniu grobowców jest imponujący. O ile może nas zaskoczyć przepych wszechobecny w miejscach pochówku, to pamiętajmy jednak, wcielając w życie zasady feng shui, że więcej nie oznacza lepiej. Wielu początkującym adeptom tej wschodniej sztuki wydaje się, że przestrzeń należy naszpikować remediami. Nic podobnego. Niekiedy pierwszym i niezbędnym warunkiem poprawienia feng shui domu lub biura jest usunięcie z ich przestrzeni bałaganu i nadmiaru przedmiotów.

Upodobanie do remediów ma jednak uzasadnienie w potrzebie podpierania się symbolami, która tkwi głęboko w naszej naturze. Co czynią przedm

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.