Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Tygrys - źródło siły i dobrobytu

Tygrys - źródło siły i dobrobytu

  Tygrys to zodiakalny patron roku 2010. Pod jego niespokojnymi i pełnymi sensacji rządami możemy spodziewać się licznych przygód, awantur i feerii przedsięwzięć artystycznych. Z pewnością nie będziemy się nudzić. Tygrys jest impulsywny, nieprzewidywalny, hojny i uczuciowy. W

 

Tygrys to zodiakalny patron roku 2010. Pod jego niespokojnymi i pełnymi sensacji rządami możemy spodziewać się licznych przygód, awantur i feerii przedsięwzięć artystycznych. Z pewnością nie będziemy się nudzić.

Tygrys jest impulsywny, nieprzewidywalny, hojny i uczuciowy. W kulturze Dalekiego Wschodu stanowi symbol odwagi, szybkości, potęgi i piękna. To bohater mnóstwa mitów, baśni i bajek. Nieustraszony i silny Tygrys jest często przedstawiany jako wierzchowiec chińskich bogów i symbol ich panowania nad zwierzęcymi instynktami. Uważa się, że dosiadając tygrysa, bóstwa dowodzą swej potęgi. Na wielu tybetańskich thankach – świętych zwijanych obrazach – możemy zobaczyć bóstwa odziane w skórę tygrysa lub siedzące na skórze tego groźnego zwierzęcia. W starożytnych Chinach wojownicy używali wizerunku tygrysa jako znaku bojowego, a wyruszając do walki zabierali ze sobą jako talizman jego podobiznę na tabliczkach wykonanych z jadeitu lub drogocennych kruszców. Tygrys zdobił tarcze, które miały chronić przed wrogiem i proporce wojenne, by dodawać żołnierzom odwagi. Namalowany na ścianach domów bronił mieszkańców przed złem. Choć czasem tygrys atakował człowieka, zdarzało się to na tyle rzadko, że mimo grozy i respektu, jakie wzbudzał, uznawany był za zwierzę dobroczynne – zapewniające bezpieczeństwo, zdrowie i powodzenie wielu przedsięwzięć.

Jest zwierzęciem yang i dzięki swej sile i odwadze ma zdolność odpędzania demonów. W starożytnych Chinach tak bardzo wierzono w ochronną moc Tygrysa, że jego podobiznę umieszczano nawet na naczyniach rytualnych z brązu, by zabezpieczyć ich zawartość przed niebezpiecznymi wpływami. Przypisywano mu rolę obrońcy, czego wyrazem było ustawianie kamiennych figur tego zwierzęcia na chińskich grobowcach. Ubierano także dzieci w stroje zdobione tygrysimi pręgami, aby chronić je przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Pod specjalnym nadzorem znajdowali się oczywiście wyjątkowo cenni mali chłopcy, których przed porwaniem przez demony miały strzec czapeczki i inne części garderoby z tygrysim wzorkiem.

Potęga tygrysa, jego królewski majestat i siła sprawiły, że został on uznany za króla zwierząt – pełnił rolę podobną do lwa w kulturze Zachodu. We wzorach na jego czole dopatrywano się nawet ideogramu przedstawiającego słowo „król”. Ten władca dzikich zwierząt traktowany był w dawnych Chinach jednocześnie jako „pan ziemi”. Zdetronizował go dopiero buddyzm, który uczynił z niego symbol podporządkowania zwierzęcego instynktu sile woli i ducha bóstw oraz medytujących nad marnością świata mnichów i ascetów. Biały tygrys był uznawany za władcę „świata podziemnego”, a tym samym kojarzono go ze śmiercią. Chińscy bogowie i nieśmiertelni często dosiadali go, co symbolizować miało ich zwycięstwo nad śmiercią i osiągnięcie nieśmiertelności. Zatem obok, co prawda groźnych, lecz zarazem dobroczynnych aspektów. Tygrys reprezentował również śmierć i destrukcję.

Zawsze budził zarówno respekt, jak i grozę – słowo tygrys znalazło się na liście słów niebezpiecznych, których nie należy wypowiadać w dzień Nowego Roku Księżycowego, traktowanego nieco podobnie jak nasza Wigilia. Wypowiedzenie „groźnego” słowa, w przekonaniu Chińczyków mocno osadzonych w systemie tradycyjnych wierzeń, może ściągnąć nieszczęścia, które trwać będą cały nadchodzący rok.

Tygrys należy do tych zwierząt mocy, których wizerunki i symbole pełnią rolę ochronną, gwarantując bezpieczeństwo w różnych dziedzinach życia, również w biznesie. Wizerunek Tygrysa do dziś jest chętnie wybierany na logo firmy, choć ustępuje popularnością Smokowi, który w tym względzie od zarania dzierży palmę pierwszeństwa.

Figury tygrysów umieszczone pr

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.