Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Sikhowie

  Po niespełna miesięcznej jeździe samochodem z Polski w połowie września przekraczamy granicę pakistańsko-indyjską. Wita nas Amritsar – święte miasto sikhów. Dość szybko udaje nam się znaleźć hotel z parkingiem, na którym

 

Po niespełna miesięcznej jeździe samochodem z Polski w połowie września przekraczamy granicę pakistańsko-indyjską. Wita nas Amritsar – święte miasto sikhów.

Dość szybko udaje nam się znaleźć hotel z parkingiem, na którym możemy bezpiecznie zostawić naszą toyotę. Chwila odpoczynku i wyruszamy na głośną i zatłoczoną indyjską ulicę. Z początku ciężko się oddycha z powodu smogu, pot leje się ciurkiem po plecach, żołądek jeszcze nie do końca sprawnie funkcjonuje po wspólnym posiłku z pakistańskimi szewcami. Ale w końcu jesteśmy w naszych wymarzonych Indiach! I nawet nie szokują mnie tak bardzo śmieci na ulicach czy wszechobecność żebraków. Czuję się tak, jakbym już to wszystko znała. Bo może i znam. Tyle się o tym naczytałam i nasłuchałam, a teraz po prostu konfrontuję tę wiedzę z rzeczywistością.

Nowa religia

Naszym celem jest Złota Świątynia, zwana przez sikhów Hari Mandir, czyli Świątynią Boga. To główna atrakcja Amritsaru. Nazwa miasta stanowi zlepek dwóch wyrazów odnoszących się do świętego zbiornika, na którym znajduje się świątynia: amrit (nektar) i sar (zbiornik). Tak jak do klasztoru na Jasnej Górze ciągną pielgrzymki z całej Polski, tak Złota Świątynia w Amritsarze stanowi cel podróży wielu wyznawców sikhizmu, i to nie tylko z Indii. Obecnie na świecie jest ich około 24 milionów. Większość żyje oczywiście w Indiach (około 2% populacji indyjskiej), głównie w Pendżabie. Istnieje także liczna sikhijska diaspora, przeważnie w krajach dawnego imperium brytyjskiego. Również w USA i Kanadzie jest coraz więcej osób, które przyjęły tę nową religię. Wiele z nich można spotkać właśnie w Złotej Świątyni w Amritsarze.

Sikhizm powstał w XV wieku w indyjskiej prowincji Pendżab. Prekursorem tej religii był Guru Nanak (1469-1538), który urodził się w okolicach Lahore (obecnie Pakistan), na terenach przesiąkniętych ideami hinduizmu i islamu. Jego rodzinne korzenie tkwiły w pierwszej z tych religii, ale podobno na jakiś czas nawrócił się także na islam. Jednak żadne z tych wyznań nie przyniosło mu duchowej satysfakcji. Jak głoszą sikhowie, w wieku 30 lat Guru Nanak doznał objawienia w trakcie medytacji w rzece. Zrozumiał wtedy, że Bogu nie odpowiada ani islam, ani hinduizm.

Według wierzeń sikhów, Guru Nanak został wezwany przed oblicze Boga i napojony amrytą (nektarem). Nakazano mu głosić imię Jedynego i nauczać o nim. Pierwsze słowa, które Nanak wypowiedział po tym spotkaniu brzmiały: Nie ma ani hindusa, ani muzułmanina, czyją więc ścieżką mam pójść? Pójdę ścieżką Boga. Bóg nie jest ani hindusem, ani muzułmaninem, a ścieżka, którą pójdę, jest boża.

Według Nanaka Boga można czcić jedynie sercem. Odrzucił on więc wszelką liturgię na rzecz bezpośredniego kontaktu człowieka z Bogiem podczas medytacji i modlitwy. Nową wiarę uważał za pewną syntezę i kontynuację islamu i hinduizmu, które po wiekach istnienia odeszły od swojej pierwotnej, czystej doktryny. Zdecydowanie odrzucił uprawomocniony przez hinduizm system kastowy i zasadę sati (czyli palenia wdów na stosach kremacyjnych mężów), jak również hierarchię religijną z braminami na czele. Zachował idee karmy i reinkarnacji. Z islamu przejął wiarę w jedynego Boga, który nie posiada żadnego wizerunku ani wcieleń. Uzasadniało to zakaz idolatrii, czyli kultu boskich wyobrażeń. Guru Nanak uznał także przekonanie o równości wszystkich ludzi, bez względu na płeć i pochodzenie społeczne. Określił to mianem „uniwersalnego braterstwa”.

Współczesnym Guru Nanak jawił się bardziej jako reformator niż święty, ale dziś czczony jest bynajmniej nie jako działacz społeczny.

Termin sikh zaczerpnięto z sanskrycki

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.