Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Greg Crimea

Bakczysaraj - wrota czasu

nna.

Bakczysaraj był inspiracją także dla wielu innych poetów i artystów. Gościli tu m.in. Gribojedow, Wiaziemski, Żukowski i Mickiewicz. Nasz wieszcz poświęcił temu miejscu aż cztery sonety: Bakczysaraj, Bakczysaraj nocą, Grób Potockiej i Droga przez przepaść w Czufut-Kale. Żal tylko, że przewodnicy oprowadzający po pałacu nie wspominają ani o Puszkinie, ani o Mickiewiczu.

Przeszłość i teraźniejszość

Po świetności starego Bakczysaraju pozostał już tylko cień. O tym, jak wyglądało to miasto, można mieć pewne pojęcie, przechadzając się nielicznymi uliczkami z charakterystyczną, zabytkową tatarską zabudową, ale w te wąskie zaułki mało kto zagląda.

Miasto, będące dawniej centrum życia politycznego i religijnego, jest obecnie nieciekawe, szare i zaniedbane. Podobnie jak tysiące innych postsowieckich miasteczek, straszy starymi, socrealistycznymi blokami mieszkalnymi, lichymi kamieniczkami i kiepskimi drogami. Złego wrażenia nie zacierają ani części miasta z nowoczesną zabudową i infrastrukturą, nadające dawnej stolicy współczesny wygląd, ani nawet tatarskie restauracje i kafejki we wschodnim stylu.

Już przywykłem do takiego obrazu Bakczysaraju, ale gdy pierwszy raz tu przyjechałem, byłem rozczarowany. Pamiętam jednak, że przybywając do miasta, odczuwałem to tajemnicze wewnętrzne drżenie, które niektórym tam towrzyszy. Nie rozpocząłem wtedy jednak zwiedzania Bakczysaraju od pałacu. Nawet nie chciałem go oglądać. Nie interesowała mnie kultura chanów. Mnie intrygowało to, co jest ukryte głęboko w wąwozie. Zastanawiałem się jednakże, dlaczego akurat w tym miejscu, wśród stepów na przedgórzu, w wąwozie, tatarscy władcy Krymu postanowili utworzyć swoją siedzibę? Po zajęciu półwyspu mieli przecież do wyboru wiele wspaniałych, portowych miast, które znacznie bardziej nadawałyby się do tego celu, jak chociażby olbrzymi, położony zaledwie 40 kilometrów dalej starożytny Chersones Taurydzki – dzisiejszy Sewastopol, lub Neapol Scytyjski, współczesna stolica krymskiej autonomii – Symferopol. Po części odpowiedź na to pytanie otrzymałem, przeszukując opracowania historyczne. Jest dokładnie taka, jaką przytaczają przewodnicy: prosta, logiczna, poparta historycznymi zapisami i badaniami archeologicznymi. Nie sposób się z nią nie zgodzić. Istnieje też jednak inna, nieoficjalna, ezoteryczna wersja historii, która nie koliduje z opcją naukową. Zgodnie z nią o założeniu stolicy w tym właśnie miejscu zadecydowały subtelne oddziaływania natury, czyli ten sam mechanizm, który kazał naszym przodkom założyć stolicę na czakramie wawelskim. Niestety, nestorzy i luminarze wiedzy akademickiej nie uznają takiego postrzegania świata, a szkoda, gdyż opierając się na wzajemnej zależności światów fizycznego i energetycznego, można zrozumieć wiele procesów, jakie od zawsze zachodziły i zachodzą na Ziemi, a także wytłumaczyć niektóre zagadki związane z rozwojem ludzkich cywilizacji. W okolicach dawnej stolicy chanów te dwa światy intensywnie się przenikają i oddziałują na siebie wyjątkowo mocno, ale by to zobaczyć i odczuć, trzeba wyjść poza jej granice.

Wystarczy minąć muzealny kompleks, skierować się starą drogą wiodącą wzdłuż cieknącej środkiem doliny rzeczki, przejść pomiędzy pojawiającymi się nagle skałami, by zdać sobie sprawę, że wysokie, pionowe ściany po obu stronach zwężającego się wąwozu to brama prowadząca do zaginionego świata. To kraina jaskiniowych miast położonych na niedostępnych górach, których płaskie szczyty przywodzą na myśl archipelag podniebnych wysp oblewanych powietrznym oceanem, gdzie wśród dzikiej, surowej przyrody, w licznych wąwozach i parowach natkniemy się na wiele niewyjaśnionych do końca tajemnic i relikty zagadkowej przeszłości.

Pierwsze, co rzuca się w oczy po

Artykuły z tej kategorii

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.