Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

El Dorado

  O czwartej rano w La Paz jest jeszcze zimno i ciemno. Załadowanym po sufit land rowerem ruszyliśmy na północ. Pierwsze smugi fioletu rozświetlały masyw Illimani. W Achachachi stara Indianka ugościła nas śniadaniem. To było najpy

 

O czwartej rano w La Paz jest jeszcze zimno i ciemno. Załadowanym po sufit land rowerem ruszyliśmy na północ. Pierwsze smugi fioletu rozświetlały masyw Illimani. W Achachachi stara Indianka ugościła nas śniadaniem. To było najpyszniejsze śniadanie w Boliwii – świeża papaja, ciepła, chrupiąca bułka i gęsta jak maź kawa. Szarość inkaskiego poranka rozcinały barwne czapki rowerzystów. Tak rozpoczęła się moja wyprawa na Chaupi Orco (6044 m n.p.m.), najwyższy szczyt dziewiczego pasma Andów – Apolobamba, część olbrzymiego kompleksu dżungli Madidi, domniemane miejsce ukrycia mitycznego El Dorado, enigmatycznych Indian Tonoroma i rejon zaginięć wielu ich niezmordowanych poszukiwaczy.

 

Terra incognita?

Apolobamba, (w quechua: apollu – wiele i pampa – płaskowyż) niezwykła mieszanka środowisk, niesklasyfikowanych gatunków fauny i flory, kultur, legend i tajemnic, została uznana przez Towarzystwo National Geographic za jeden z najbardziej unikalnych ekosystemów świata. Do eksploracji tego spektakularnego pasma zniechęca wiele czynników: izolacja i trudności w dotarciu, brak informacji, map. Jak pisze Yossi Brain, guru eksploratorów Apolobamby, zmarły tu tragicznie w lawinie w 1999 r., w XXI w. „pozostaje do zdobycia wiele szczytów powyżej 5000 m n.p.m. i dosłownie tysiące nowych dróg”. Geologicznie, długa na 120 km Apolobamba stanowi przedłużenie Cordillera Real. Wyróżnia się Apolobambę północną i południową, z granicą w dolinie Pelechuco.

Yossi pisze, że nie istnieją żadne mapy pasma opublikowane w Boliwii. Miałem dostęp do topograficznej mapy regionu, która zawierała jednak multum błędów. Rzeczywiście, trudno nazwać ją mapą. Istnieje również szkicowa mapa wydana przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne z lat 1911-1913 zaktualizowana przez Paula Hudsona w 1993 r., którą analizowałem w siedzibie Towarzystwa w Londynie. Szkic daje jedynie bardzo ogólny ogląd terenu. Prócz tego doraźne mapy sporządzały pojawiające się tu ekspedycje wysokogórskie. W latach 40. przybyły pierwsze zespoły niemieckie i austriackie. W 1957 r. opublikowano pierwszą mapę lotniczą rejonu, która okazała się kompletnie niewiarygodna. Podczas pierwszego wejścia na Chaupi Orco tego samego roku Wimmer Hans i Richter Hans stracili orientację, wprowadzeni w błąd przez fatalne mapy z serii I.G.M. w skali 1:250 000. Odnaleziono ich dopiero po peruwiańskiej stronie.

Jest nas czterech, ja i trzech boliwijskich przyjaciół: Osvaldo, Javier i Rajmundo. Mamy wyraźnie wyznaczony cel – poprowadzenie nowej drogi na Chaupi Orco od południa. Nie mam ambicji stricte alpinistycznych, więc tym bardziej cieszy mnie, że mogę wziąć udział w takim wydarzeniu. Przed wyprawą przeanalizowaliśmy wszelką dostępną literaturę pod kątem historii wejść. Jest jeszcze jeden fakt, który utwierdził nas w przekonaniu, że byliśmy pierwsi: nie wspinał się tędy Yossi.

Pogranicze

Z Achachachi ruszyliśmy w kierunku Ulla Ulla, stolicy płaskowyżu o tej samej nazwie.

Antaquilla jest ostatnim miejscem przed jeziorem Suche i właściwym masywem. To jedno z miejsc zaliczających się do tych dzikich południ, północy, zachodów i wschodów, o których marzy każdy aventurero. To prawdziwe pogranicze. W zasadzie podróżuję w poszukiwaniu pograniczy. To mój główny cel. W Antaquilla nie ma nic. Na centralnym placyku słońce nadaje ziemi miodowy kolor. Powietrze na 4000 m n.p.m. jest ostre i bardzo konkretne. Przy jednej ze ścian stoi Indianin Aymara. Ma oczy szklące się od koki. Pyta, czy może się zabrać. Dokąd? Na co czeka? Po placu przesuwa się leniwie mała trąba powietrzna. Pusto. Z dala dobiega trzeszczenie g

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.