Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Tadeusz Olszewski

W cieniu Atlasu

rze i restauratorzy. Jedni przyrządzają potrawy, inni rozstawiają stoły i nakrywają je obrusami. Menu jest bogate: od sałatek ze świeżych warzyw poprzez narodowe dania kuchni marokańskiej – harirę (ostro przyprawiona zupa z soczewicy) i tadżin (rodzaj gulaszu warzywno-mięsnego), a także szaszłyki i kebaby, aż po baranie mózgi, serca i jądra. Do tego świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy i bardzo słodka herbata, obowiązkowo z zieloną gałązką mięty.

Krążę po Jemaa el-Fna do upadłego; wracam tam także następnego wieczora i wciąż nie mogę się nasycić fantastyczną atmosferą miejsca, w którym skupia się magia Maroka. Jednocześnie kuszą mnie widoczne w oddali czterotysięczniki Atlasu Wysokiego. Chciałbym się do nich choć trochę przybliżyć. Jadę więc do położonej u podnóża gór wioski Ourika. Niespodziewanie trafiam na dzień targowy. Na matach rozłożonych wprost na ziemi piętrzą się góry pomarańczy, bakłażanów, pomidorów, cebuli, strąków zielonego groszku i niezliczonych wiązek intensywnie pachnącej świeżej mięty. Moją uwagę przyciąga stoisko ze starociami. Większość przedmiotów wygląda, jakby przed chwilą wyciągnięto je ze śmietnika. Ale pośród zardzewiałych kłódek, pokrzywionych aluminiowych łyżek i wypłowiałych tandetnych oleodruków dostrzegam coś, co koniecznie chcę mieć na własność. To niewielka kamienna, grafitowa figurka poganiacza wielbłądów. Jej prostota świadczy o tym, że nie jest to seryjna pamiątka przeznaczona dla turystów, którzy zresztą rzadko docierają do Ouriki, ale praca berberyjskiego artysty-amatora. Sprzedawca dostrzegł szansę na zrobienie dobrego interesu i wycenił figurkę, tak jakby była co najmniej złotym naszyjnikiem. Po półgodzinnych pertraktacjach udało się zbić cenę. Za równowartość 7 euro stałem się właścicielem magicznego amuletu, który – jak zapewniał sprzedawca – sprawi, że nawet gdybym wędrował przez Saharę, na pewno nie zabłądzę wśród jej bezkresnych piasków.

Pasmo Atlasu ciągnie się 2 tys. kilometrów – od zachodniego Maroka poprzez Algierię aż do Tunezji. Jego najwyższa część – Atlas Wysoki z najwyższym szczytem Jebel Tubkal (4165 m n.p.m.) – w całości leży na terytorium Maroka. Szczyt jest doskonale widoczny właśnie z Ouriki. Panoramę głównego grzbietu najlepiej widać od południa, z biegnącej dnem Doliny Dades drogi, która łączy Ouarzazate z miasteczkiem Tinerhir. Podróż z Marrakeszu do odległego o 350 km Tinerhiru zajmie co najmniej 10 godzin. Najpierw jednak muszę dotrzeć do Ouarzazate, gdzie czeka mnie przesiadka.

Gdy autobus rusza, zagłębiam się w lekturę przewodnika Pascala. I nagle słyszę: „Dzień dobry, to pan też z Polski?” Chłopak, który sympatycznie zagaduje, trzyma w ręku taki sam przewodnik. Znajomość zostaje zawarta. Mirek i Jarek, studenci z Lublina, też jadą do Tinerhir.

Tinerhir to baza. Celem jest położony 15 km dalej przełom rzeki Todry, jedno z najpiękniejszych miejsc Atlasu Wysokiego. Niewielka bystra rzeka, a raczej potok, płynie dnem kanionu, którego pionowe skały o różowym zabarwieniu wznoszą się na wysokość 300 m. Dolina ma zaledwie 10 m szerokości, trzeba wysoko zadzierać głowę, by zobaczyć skrawek nieba. Słońce oświetla tylko wierzchołki skał, na dole panuje więc półmrok, z którego ochoczo korzystają czarne kozy o długiej sierści, wylegujące się na wystających z rzeki głazach lub leniwie pogryzające trawę porastającą jej brzegi. Panuje tu niemal całkowita cisza, którą nieznacznie zakłóca jedynie szum wartko płynącej Todry. Urok i spokój tego miejsca działają kojąco, ale i rozleniwiają, nie chce się stąd wyjeżdżać. W końcu jednak ruszamy w drogę powrotną. W maleńkiej wiosce, która przycupnęła u wrót Doliny Todry, łapiemy grand taxi – tak w Maroku nazywają się taksówki zbiorowe

Artykuły z tej kategorii

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.