Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Tadeusz Olszewski

W cieniu Atlasu

y przechodniów, wśród których co chwilę pojawiają się mężczyźni z przewieszonymi przez ramię ręcznikami. Domyślamy się, że idą do hammanu lub z niego wracają. – A może i my spróbujemy arabskiej łaźni? – proponuję. Mirek zapala się do pomysłu. Jarek, po doświadczeniach z sziszą, jest sceptyczny wobec miejscowych atrakcji. – Idźcie – mówi. – Poczekam przed hammanem.

W pierwszym pomieszczeniu obsługa każe nam się rozebrać do slipów, usiąść na drewnianej ławie i czekać. Chwilę później łaziebny energicznie ciągnie nas za sobą. Wchodzimy do następnej sali z podłogą wyłożoną mokrymi kafelkami. Jak długi rozkładam się na podłodze. Tego mi było trzeba. Łaziebny wylewa na mnie wiadro wody, starannie namydla moje ciało, potem chluszcze wodą kolejny raz i zabiera się do ścierania naskórka ostrą rękawicą. Najgorsze przyszło jednak później. Był to masaż polegający na wykręcaniu we wszystkie możliwe strony głowy, rąk i nóg, deptaniu pleców i wyginaniu całego ciała w wysoki łuk. Jeszcze chwila – myślałem obolały i przerażony – a pęknie mi kręgosłup. Gdy „tortury” się skończyły, łaziebny kazał mi usiąść na stołku i zanurzyć stopy w cebrzyku z niemal wrzącą wodą. Obok ustawił drugie wiadro z wrzątkiem, którym miałem się polewać samodzielnie. On zajął się Mirkiem, podobnie jak chwilę wcześniej mną.

Czyści i wypucowani, ale też obolali, wyszliśmy z hammanu na miękkich nogach.

– Boże! Jak wy wyglądacie! – jęknął na nasz widok Jarek.

– Żałuj, że nie poszedłeś z nami. Było wspaniale – skłamaliśmy.

Rozstaję się z moimi współtowarzyszami. Jadą w góry Rif, ja do nadmorskiej Asilii. Marokańską podróż chcę zakończyć na atlantyckiej plaży. Trzy dni później odpływam z Tangeru do Algeciras.

Prom odbija od afrykańskiego brzegu. Daleka, ale dobrze widoczna sylwetka potężnej skały Gibraltaru zapowiada, że za dwie godziny znów będę w Europie. A więc prawie w domu.

Tekst i zdjęcia:

Tadeusz Olszewski

Artykuły z tej kategorii

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.