Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Myśli są iluzją

Osoby pracujące z własnym umysłem, z podświadomością, praktykujące wizualizację i medytację, wiedzą, że „umysł jest mitem”, jak to powiedział U.G. Krishnamurti. Mówiąc prościej: nasze myśli mają tendencję do tego, by udawać rzeczywistość. Szczególnie myśli, które „m

ną automatycznego myślenia, które towarzyszy nawykom, muszą na to zwrócić uwagę.

Na przykład wiele osób pracujących nad zmianą swoich nawyków żywieniowych oraz zwiększeniem aktywności fizycznej, co jest warunkiem zdrowego, skutecznego i trwałego odchudzania, w chwilach kryzysu przeżywa napady „negatywnego myślenia”, które przerywają ich wysiłek. Rzetelnie podchodzący do strategii odchudzania wiedzą doskonale, że zmiana nawyków nie jest łatwa, że wielokrotnie przyjdzie zmierzyć się im ze zwątpieniem we własne siły, możliwości i sens działań, i są na to przygotowani. Stosują program żywieniowy i na przykład pod wpływem stresu, łamią postanowienie. Wiedząc, jak działa umysł, szybko orientują się, że myślenie typu: „znowu nie dałem rady”, „nigdy mi się nie uda”, „zawsze już będę gruby”, „jestem za słaby, żeby mi się udało”, „to jest dla mnie zbyt trudne” itp. to tylko myślenie. Wcale nie musi być prawdziwe. I co więcej, wcale nie sprzyja podtrzymaniu praktyki i zmianie nawyków. Wiedzą oni, że nowe zachowania wymagają czasu, żeby mogły się zautomatyzować i że w pewnej chwili poczują, że odżywiają się już zupełnie inaczej i więcej się ruszają zupełnie „naturalnie”, bez wysiłku, automatycznie. Zanim jednak to nastąpi, muszą bardzo uważać na to, co myślą, gdy przychodzi kryzys.

Także praktyka wizualizacyjna, poddawanie się sugestiom w transie (np. podczas słuchania nagrań transowych) ma za zadanie uwrażliwić słuchacza na fakt, że może on panować nad swoim umysłem, ponieważ nie jest swoim umysłem. Słuchacz ma myśli, a nie jest swoimi myślami. Dlatego może zmienić myślenie, a nie musi zmieniać siebie. Tak naprawdę nawet nie może zmienić siebie, ponieważ najgłębsze ja jest niezmienialne. Jest wieczne, doskonałe i nie potrzebuje w ogóle żadnej zmiany. Wystarczy jednak, gdy początkujący zda sobie sprawę z tego, że może panować nad swoimi myślami, wyobrażeniami i emocjami. Kiedy trans stosowany jest regularnie, myślenie o myśleniu ulega przeobrażeniu. Mamy coraz większą kontrolę nad sobą, swoimi myślami, przekonaniami oraz zachowaniami, które są ich konsekwencją. Od tego zaś, w jaki sposób się zachowujemy, zależy to, czy osiągamy swoje cele, satysfakcję i radość w życiu, czy też nie udaje nam się tego doświadczyć.

Czy to znaczy, że niezależnie od tego, jaka jest rzeczywistość zawsze powinniśmy myśleć pozytywnie, zahipnotyzować się, oszukiwać samych siebie? Niekoniecznie… Po pierwsze: pamiętajmy, że większość negatywnego myślenia nie dotyczy rzeczywistości tylko wyobrażeń o jej przyszłości. A ta przecież nie istnieje, nie można więc niczego absolutnie pewnego o niej powiedzieć ani pomyśleć. „Nigdy mi się nie uda” jest więc tylko prognozą, a nie opisem rzeczywistości. Po drugie: nawet jeżeli stwierdzenie dotyczy teraźniejszości, może być tylko interpretacją, przekonaniem, a nie obiektywnym faktem. „Jestem za słaby, żeby mi się udało”. Czy rzeczywiście? Co to konkretnie znaczy? Mam słabą wolę? Skąd to wiem? Bo złamałem raz swoje postanowienie i zjadłem pączka? A może słabą wolę okażę, gdy poddam się takiej myśli i zrezygnuję z dalszej praktyki? Może tak naprawdę mam bardzo silną wolę, ponieważ pomimo upadku, kontynuuję moją pracę? Czy to jest samooszukiwanie się?

Poza tym, jeżeli wierzyć filozofom, nikt z nas nie jest w stanie poznać „rzeczywistości obiektywnej”, a jedynie różne wersje tej rzeczywistości. Przekonanie, że znam prawdę, jest zaś tylko przekonaniem dowodzącym naszej ignorancji. Może filozofowie mają rację…         

 

Adam Bytof

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.