Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Beata Markowska
Tajemnice podświadomości

Tajemnice podświadomości

Ile razy zdarzyło ci się coś postanowić – i zrobić coś zgoła innego? Dlaczego się tak dzieje? Kto ostatecznie podejmuje decyzje o ścieżkach naszego życia? My? Czy może to nieokreślone coś w nas, zwane podświadomością? Mam dwie przyjaciółki. Obie równie inteligentne i błysko

szy spacer (przeszedł blisko 15 km). Zapytany o barani kożuch twierdził, że prognoza pogody ostrzegała przed gwałtowną zmianą pogody, dlatego postanowił się zabezpieczyć. 10 litrów mleka wytłumaczył potrzebą dbania o zdrowie, w szczególności przypomniał sobie, że słyszał ostatnio jakąś audycję o profilaktyce zdrowia, pod wpływem której postanowił bardziej o siebie zadbać. W ten oto sposób jego umysł znalazł wyjaśnienie dla każdej dziwnej czynności, którą wykonał. Co najważniejsze, ten mężczyzna święcie wierzył w każde wypowiedziane przez siebie słowo. On naprawdę był przekonany, że dba o siebie i zabezpiecza się przed nadciągającymi mrozami – w środku sierpnia, dodam.

Kosmiczne prawo przyciągania

My też bardzo często dokonujemy takich „kombinacji alpejskich”, aby wyjaśnić sobie, dlaczego pewne rzeczy nas spotykają. Podczas gdy prawda jest taka, że tak jak ten mężczyzna, jak ćma do światła lgnęliśmy do zdarzeń, które nas spalają. Czemu? Bo tak jak mężczyzna z opowieści, jesteśmy zaprogramowani. Pierwotne przekonanie, które jak ziarno upada na grunt naszej nieświadomości, w ciągu życia obrasta zdarzeniami, które potwierdzają jego słuszność. I tak, jeśli rodzice powiedzieli nam, że w życiu trzeba ciężko pracować, każde zdarzenie potwierdzające to stwierdzenie, wzmacnia naszą wiarę w nie. Do tego stopnia, że odczuwamy niezachwianą pewność co do jego przedmiotu, jesteśmy gotowi wdawać się w irracjonalne dyskusje, ilekroć nasze przeświadczenie jest podważane i pozostajemy ślepi na wszelkie kontrargumenty. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo każdy ma prawo się mylić. Problem polega na tym, że nasza podświadomość wierzy w dane przekonanie i zgodnie z nim stwarza nam korzystne lub nie okoliczności życia. Więc jeśli w wieku 5 lat usłyszałeś od dziadka, że w życiu trzeba ciężko pracować, a potem umacniałeś swą wiarę, że tak jest w istocie – w swoim życiu nie zaznasz lekkiej pracy. Życie zmusi cię do tego, abyś harował jak wół. I nie ma co narzekać na Boga, bo on nie miał z tym nic wspólnego.

Dam ci inny przykład. Jeśli w swoim życiu zostałaś zraniona przez mężczyznę, twój lęk przed kolejnym zranieniem jak magnes będzie przyciągał do ciebie mężczyzn, którzy jak na zamówienie będą cię krzywdzić. Twoje serce wysyła sygnał bólu. A to spowoduje następne sytuacje, które przyniosą jeszcze więcej bólu. Emocje są wielkim nośnikiem. Otrzymujemy to, co już w jest nas, to, czemu poświęcamy nasze uczucia. Tak działa wszechobowiązujące, kosmiczne prawo przyciągania. Choć niemożliwa jest zmiana tego stanu rzeczy, można to wykorzystać na swoją korzyść.

Przede wszystkim, można zmienić program, który siedzi u podstaw problemu. Każdy program można zmienić. Nawet ten, który ma niewiarygodną siłę zniszczenia, a my doświadczyliśmy tej porażającej mocy. Jednak siła miłości i wiary potrafi obalić każde przekonanie.

Jeśli jesteś gotowa, aby zmierzyć się z własną podświadomością, musisz najpierw dowiedzieć się, co tam chowasz. Pewne nasze przekonania są jawne, wiemy, że jesteśmy ich nosicielami, inne są zakamuflowane, do pewnych nie przywiązujemy wagi, o jeszcze innych nie mamy bladego pojęcia. Zacznijmy od przyjrzenia się, co siedzi w naszym umyśle świadomym.

Ćwiczenie:

Wypisz na kartce wszystko, co myślisz na temat pieniędzy i zarabiania. Postaraj się, żeby znalazło się tam przynajmniej

30 różnych przekonań. Dam ci parę przykładów:

- Pieniądze nie rosną na drzewach

- Nie stać nas

- Byle do pierwszego

- Nic nie ma za darmo

- Nie mam szczęścia do pieniędzy

- Bez pracy nie ma kołaczy

- Pracuj, pracuj a garb ci sam wyrośnie

- Biednemu wiatr zawsze w oczy

- Pieniądze są złe,

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.