Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Beata Markowska
Tajemnice podświadomości

Tajemnice podświadomości

Ile razy zdarzyło ci się coś postanowić – i zrobić coś zgoła innego? Dlaczego się tak dzieje? Kto ostatecznie podejmuje decyzje o ścieżkach naszego życia? My? Czy może to nieokreślone coś w nas, zwane podświadomością? Mam dwie przyjaciółki. Obie równie inteligentne i błysko

brudne, to zło konieczne

- Pieniądze szczęścia nie dadzą

- Biedny to uczciwy, bogaty to oszust

- Trzeba oszczędzać na czarną godzinę

 

Kiedy napiszesz swoją listę, spróbuj podważyć te przekonania, zachwiać swoją pewność w nie. A kiedy wystarczająco je podważysz, zajmiemy się ich eliminacją i przygotowaniem nowych przekonań na miejsce starych.

Zadaj sobie kilka pytań i zanotuj odpowiedzi:

- Co głupiego albo śmiesznego jest w tym przekonaniu?

- Jaką cenę zapłaciłem już za to przekonanie? Jak ograniczało mnie ono w przeszłości?

- Czy osoba, od której przejąłem to przekonanie, naprawdę zasługiwała na to, by się na niej wzorować?

- Ile mogę za nie zapłacić w przyszłości, jeśli teraz go nie zmienię? Ile zapłacę za nie emocjonalnie, finansowo, w relacjach z innymi?

Wyobraź sobie z wszelkimi szczegółami negatywne konsekwencje tych przekonań.

- Ile będzie musiała zapłacić moja rodzina i moi bliscy, jeśli nadal będę żywił to przekonanie?

 

A teraz zastanów się spokojnie, co pozytywnego dają ci te przekonania, wszystkie razem i każde z osobna. Na pewno znajdą się tam ważne wartości: poczucie bezpieczeństwa, wygoda, strach przed zmianą… Sprawdź, co u ciebie jest przynętą, dla której tkwisz w chorym układzie.

Spójrz na plusy i minusy swoich programów i zastanów się, czego chcesz od życia i czym się chcesz w nim kierować? Co jest ci bliższe?

Jeśli na chwilę obecną nie chcesz rozstawać się ze starymi programami – pamiętaj, nic na siłę. Daj sobie trochę czasu, być może potrzebujesz się oswoić z nową wizją, być może stary program jest dla ciebie jak dobry pies, jak przyjaciel i nie chcesz wyrzucać go na bruk. Traktuj się łagodnie i z należytym szacunkiem. Kiedy przyjdzie czas na transformację – będziesz gotowa. Zmuszanie się do tego, z logicznego punktu widzenia, nie ma najmniejszego sensu, albowiem podświadomość ignoruje wszelkie polecenia umysłu. Przemocą nic tu nie wskórasz. Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz.

Jeśli zaś czujesz się gotowa do zmiany – przy każdym starym przekonaniu wpisz nowe, którym chcesz zastąpić niepotrzebny ci już program, np.:

- Pieniądze nie rosną na drzewach – Nieoczekiwane okazje pojawiają się w moim życiu

- Nie stać nas – Jestem otwarta na obfitość

- Bez pracy nie ma kołaczy – Moja praca jest łatwa, lekka i przyjemna

- Trzeba oszczędzać na czarną godzinę – Zawsze mam nadmiar pieniędzy

Wzmocnij swoje nowe przekonania, wyobrażając sobie żywo wszystkie korzyści, jakie ci przyniosą. Pozwól sobie nacieszyć się tymi dobrami. Każdego dnia staraj się wracać do listy nowych przekonań i dopisywać nowe pomysły na to, co dobrego może ci przynieść przeprogramowana podświadomość.

Świetną formą przeprogramowania naszego systemu są afirmacje. Umiejętnie stosowane, potrafią czynić cuda. Służą też do głębokiej pracy z podświadomością. Taka praca bardzo często ujawnia zupełnie nowe, nieoczekiwane programy. Kiedy zaczynamy proces oczyszczania, może okazać się, że pod jednym przekonaniem kryją się następne. I aby pozbyć się jednego wzorca, musimy wpierw uporać się z dziesięcioma innymi. Jeśli chcemy na miejscu odrapanego wieżowca postawić pałac – musimy zburzyć wszystkie 10 pięter biurowca, a nie tylko jedno. Oczywiście wysiłek, jaki w to włożymy jest też 10 razy większy, ale za to mamy gwarancję, że pozbyliśmy się chwasta z korzeniami, definitywnie.

A teraz ostatni i chyba najważniejszy punkt programu: podziękuj sobie za pracę, którą wykonaliście oboje: ty i twoja podświadomość. Podziękuj jej w szczególności za gotowość do zmiany, za otwartość na nową jakość twojego życia i za świetną wspó

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.