Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Anty-hipnoza

Anty-hipnoza

Czy wiesz, że w codziennym życiu wielokrotnie inni ludzie wprowadzają Cię w stan hipnozy? Doskonale robią to specjaliści od reklamy, mediów, kształtowania opinii publicznej. Skupiają Twoją uwagę i w umiejętny sposób wpływają na Twoje emocje, zasiewając w Twojej podświadomości różnego rodzaju przekonania, pragnienia i myśli

Najczęściej ich celem jest zmotywowanie Cię do działania: kupienia jakiegoś produktu, myślenia o otaczającej Cię rzeczywistości w określony sposób. Nakłonienie Cię do poparcia jakiejś opcji politycznej lub partii, zaszczepienie w Twojej podświadomości różnego rodzaju lęków, ponieważ ludźmi, którzy się boją najłatwiej kierować. Robią to także nasi rodzice, wychowawcy, zwierzchnicy, hierarchia religijna, całe społeczeństwo. Czasami hipnoza ta jest korzystna, daje nam wewnętrzną siłę, czasami jednak zasiewa lęk i działa bardzo destrukcyjnie. Człowiek w stanie hipnozy bardzo często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zahipnotyzowany. Pamiętajmy o tym, że hipnoza nie zawsze musi mieć formalny charakter. Od lat mówi się o hipnozie ukrytej, hipnozie konwersacyjnej, której wybitnym przedstawicielem w psychoterapii był Milton H. Erickson. Potrafił on w czasie rozmowy z klientem zupełnie niepostrzeżenie wprowadzić go w głęboką hipnozę i wpływać na jego podświadomość, poprzez odpowiedni język transu, używanie metafor, osobistych słów mocy oraz komunikację niewerbalną, uzyskując doskonałe rezultaty terapeutyczne w przypadkach, które dla innych terapeutów były beznadziejne. Przysyłali oni swoich pacjentów do Ericksona, gdy sami byli już zupełnie bezsilni.

W latach siedemdziesiątych dwaj badacze Richard Bandler i John Grinder, zanalizowali niezwykle dokładnie sposób komunikowania się Ericksona z pacjentami i stworzyli model hipnozy konwersacyjnej, odkryli strukturę języka i komunikacji niewerbalnej, która umożliwia wpływanie na podświadomość w sposób niezauważalny. Narodziła się wiedza o ukrytej hipnozie, z której początkowo korzystali tylko terapeuci, ale później także sprzedawcy, handlowcy, specjaliści od reklamy, copywriterzy, a nawet uwodziciele! Wiedza ta bowiem może być użyta w etycznych celach, ale może być także użyta przeciwko drugiemu człowiekowi, po to, by go wykorzystać finansowo lub seksualnie, sprzedać mu coś, czego tak naprawdę nie chce i nie potrzebuje lub uwieść go, z zamiarem porzucenia. Hipnoza jest bowiem jak nóż, którym możesz ukroić kromkę chleba, by kogoś nakarmić, ale możesz także użyć go, by zrobić komuś krzywdę. Oczywiście od czasów Bandlera i Grindera wiedza o funkcjonowaniu podświadomości i hipnozie konwersacyjnej była rozwijana przez kolejne pokolenia badaczy i dziś stała się potężną bronią w rękach ludzi, którzy są w stanie za nią zapłacić. Wykorzystują ją koncerny, korporacje, partie polityczne, media. Ta wiedza daje władzę, daje prawdziwą moc. Przeciętnym ludziom naprawdę trudno jest się temu oprzeć, ponieważ nawet nie zdają sobie sprawy, że poddawani są hipnozie. Jest ona niezauważalna. Dostrzec ją mogą tylko Ci z nas, którzy sami posiadają wiedzę o tego rodzaju technikach wywierania wpływu.

Najważniejsze jest jednak to, że głęboka uważność oraz zdrowe myślenie doskonale zabezpieczają nas przed manipulacją, również tą z przeszłości. Także autohipnoza, czyli hipnoza, którą stosujesz samodzielnie, zgodnie ze swoimi wartościami i wyborami jest skutecznym antidotum na społeczną hipnozę. Można by nawet ująć problem w ten sposób: albo poddajesz się społecznej hipnozie, albo autohipnozie.

Albo dbasz o swoją podświadomość, swoje emocje i umysł, albo robią to za Ciebie inni! Nie ma innej drogi. Ktoś to musi po prostu robić. Twój mózg nie może funkcjonować bez podświadomego „oprogramowania”. Pierwszym krokiem w kierunku uwolnienia się od

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.