Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Wizualizacja czy działanie?

Wizualizacja czy działanie?

Książki o pozytywnym myśleniu biją rekordy popularności od dziesiątków lat. Te same idee przewijają się w coraz atrakcyjniejszych opakowaniach wciąż od nowa. Wielu biznesmenów potwierdza, że podstawą ich sukcesu jest właściwy sposób myślenia, a nie są to z pewnością ludzie, którzy bujają w obłokach.

Powodzenie filmu Sekret, w którym przedstawiona jest moc wizualizacji przy stosowaniu tzw. prawa przyciągania, świadczy o głęboko zakorzenionym przeczuciu, że coś w tym musi być. Osobiście zgadzam się z twórcami filmu i wierzę głęboko w to, że zmiana myślenia oraz podświadomych przekonań jest pierwszym krokiem, podstawą trwałej zmiany w realnym życiu. W tym artykule chciałbym jednak poruszyć nieco bardziej szczegółowy problem. Dlaczego tzw. pozytywne myślenie u wielu osób nie daje rezultatu? Dlaczego nie wszyscy ludzie, którzy przeczytali książki o pozytywnym myśleniu, obejrzeli filmy i uczestniczyli w treningach (np. NLP) osiągają upragniony sukces? Przecież bardzo się starają i wizualizują go czasami całymi latami!

Odpowiedź jak zwykle tkwi w samym pytaniu. Wiele osób oczekuje, że wystarczy wizualizacja, uczestniczenie w treningu, a sukces pojawi się w ich życiu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Wizualizacje, afirmacje i indukcje hipnotyczne mogą jedynie pobudzić podświadomość do wytworzenia odpowiednich stanów umysłu, które sprzyjają osiąganiu sukcesu. Jednak sam proces wymaga działania. Droga jest prosta: potrzebujesz wizualizacji, nagrania programującego Twoją podświadomość do tego, by wydobyć na powierzchnię świadomości tkwiący w Tobie entuzjazm, wiarę w swoje możliwości, uważność, przekonania służące osiąganiu sukcesu, energię, motywację do działania, do myślenia i rozwiązywania problemów, do odpowiedniej organizacji czasu, do odłożenia na później samego „odkładania na później” właściwych działań itp. Za tym wszystkim jednak musi iść działanie.

Rezultat, który pomoże Ci zmienić, poprawić Twoje działanie, by było bardziej skuteczne i zbliżało Cię do celu, osiągniesz tylko aktywnie. Sama wizualizacja i trans nie przyniosą efektów. Działanie może się doskonalić tylko poprzez samo działanie. Wszyscy ludzie sukcesu zaczynali od bardzo niedoskonałych działań. Niektórzy mogliby je nazwać porażkami, ale moim zdaniem był to etap „uczenia się skutecznego działania”. Nikt nie rodzi się człowiekiem sukcesu, ale tylko uważni i inteligentni wyciągają wnioski z rezultatów swoich poczynań. Tak wygląda droga do sukcesu. Czasami o tym zapominamy, przywiązując nadmierną wagę do „działania pozornego”, tylko w głowie, czyli do wizualizacji. Kiedyś słyszałem wypowiedź znajomej osoby: „ja czasami przeżywam w wizualizacji tak intensywnie to, co chcę osiągnąć, że właściwie sama wizualizacja dostarcza mi przeżyć, o które mi chodzi i potem nawet nie muszę już nic robić…”. Taka postawa nigdy nie doprowadzi do uzyskania dobrego efektu w realnym życiu. To nie jest wizualizacja, tylko zwykłe bujanie w obłokach. Wizualizacja jest częścią procesu zmiany.

Oczywiście problemem, nad którym można także pracować za pomocą wizualizacji i nagrań transowych, jest samo działanie, a właściwie niechęć do jego podejmowania albo zły nawyk odkładania na później. Bardzo często wynika on z perfekcjonizmu oraz związany jest z brakiem poczucia bezpieczeństwa, niechęcią do poddawania się osądowi innych ludzi. Działając tylko w wyobraźni, tylko w głowie, czujemy się bezpiecznie. Mamy nad wszystkim kontrolę. Jest to bardzo komfortowa sytuacja. Nasze wyimaginowane działanie jest także zazwyczaj doskonałe. Osiągamy rezultaty łatwo i bezpiecznie. To przyjemne. Jest jednak pewien problem. Takie działanie w głowie nie daje prawdziwej satysfakcji. M

Artykuły z tej kategorii

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.