Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Jiddu Krishnamurti
Gdy szukasz celu życia

Gdy szukasz celu życia

Poniżej zamieszczamy fragment książki Jiddu Krishnamurtiego Pierwsza i ostatnia wolność, która ukazała się nakładem Wydawnictwa KOS. Ezoteryk, filozof i nauczyciel duchowy próbuje w niej odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących myślącego człowieka. O spokoju umysłu Pytanie: Dlac

Poniżej zamieszczamy fragment książki Jiddu Krishnamurtiego Pierwsza i ostatnia wolność, która ukazała się nakładem Wydawnictwa KOS.

Ezoteryk, filozof i nauczyciel duchowy próbuje w niej odpowiedzieć na wiele pytań nurtujących myślącego człowieka.

O spokoju umysłu

Pytanie: Dlaczego mówi pan o spokoju umysłu i czym jest ten spokój?

Krishnamurti: Czyż nie jest konieczne, jeżeli mamy zrozumieć cokolwiek, żeby umysł był spokojny? Jeżeli mamy problem, to się nim martwimy. Badamy go, analizujemy go, roztrząsamy go, w nadziei na jego zrozumienie. Tak więc czy rozumiemy dzięki wysiłkowi, dzięki analizie, dzięki porównywaniu, dzięki jakiejkolwiek formie mentalnej walki? Z pewnością zrozumienie przychodzi tylko wtedy, gdy umysł jest bardzo spokojny. Twierdzimy, że im bardziej walczymy z kwestią głodu, wojny lub jakimkolwiek innym ludzkim problemem, tym bardziej go rozumiemy. Czy to prawda? Wojny toczyły się przez stulecia, konflikty między jednostkami, między społeczeństwami; wojna wewnętrzna i zewnętrzna ciągle tu jest. Czy rozwiązujemy tę wojnę, ten konflikt za pomocą kolejnego konfliktu, kolejnej walki, zręcznych zabiegów? Czy też rozumiemy problem tylko wtedy, gdy stoimy bezpośrednio przed nim, gdy stajemy w obliczu faktu? Możemy stanąć twarzą w twarz z faktem tylko wtedy, gdy nie dochodzi do zakłócenia między umysłem a faktem, czy więc nie jest istotne, jeżeli mamy zrozumieć, żeby umysł był cichy?

Niewątpliwie zapytasz: „Jak można sprawić, by umysł był spokojny?”. Jest to natychmiastowa reakcja, czyż nie? Mówisz: „Mój umysł jest niespokojny, jak mam sprawić, by pozostawał cichy?”. Czy formuła, dyscyplina, mogą uczynić umysł spokojnym? Mogą; jednak gdy umysł jest uspokojony, to czy jest to cisza, czy jest to spokój? Czy też umysł jest tylko zamknięty w obrębie idei, w obrębie formuły, w obrębie wyrażenia? Taki umysł jest martwym umysłem. Dlatego większość ludzi, którzy starają się być duchowi, tak zwani duchowi, jest martwa – gdyż wytrenowali swoje umysły, by były ciche, zamknęli je w obrębie wzoru na bycie cichym. Oczywiście taki umysł nigdy nie jest cichy; jest tylko zdławiony, ujarzmiony.

Umysł jest cichy, gdy dostrzega prawdę, że zrozumienie przychodzi tylko wtedy, gdy jest cichy; to, że jeżeli chcę cię zrozumieć, muszę być cichy, nie mogę w żaden sposób reagować, nie mogę być uprzedzony, muszę odsunąć wszelkie swoje konkluzje, swoje doświadczenia i stanąć z tobą twarzą w twarz. Rozumiem tylko wtedy, gdy umysł jest wolny od mojego warunkowania. Gdy rozumiem prawdę tego, umysł jest cichy – i wówczas nie ma pytania o to, jak uczynić umysł cichym. Tylko prawda może uwolnić umysł od jego własnych wyobrażeń; ażeby dostrzec prawdę, umysł musi uświadomić sobie fakt, że dopóki jest pobudzony, nie może nastąpić zrozumienie. Ciszy umysłu, spokoju umysłu nie można wytworzyć siłą woli, żadnym działaniem pragnienia; jeżeli tak się dzieje, to taki umysł jest zamknięty, odizolowany, jest to martwy umysł i dlatego nie posiada możliwości adaptacji, elastyczności, zwinności. Taki umysł nie jest twórczy.

Nasze pytanie nie brzmi więc: jak uczynić umysł spokojnym, ale jak zrozumieć prawdę każdego problemu w momencie, gdy się przed nami odsłania. To jest jak staw, który staje się spokojny, gdy ustaje wiatr. Nasz umysł jest pobudzony, ponieważ mamy problemy; a żeby uniknąć problemów, uciszamy umysł. Umysł dokonał projekcji tych problemów i nie ma problemów prócz samego umysłu; i dopóki umysł dokonuje projekcji jakiejkolwiek koncepcji wrażliwości, praktykuje jakąkolwiek formę spokoju, dopóty nigdy nie będzie nieruchomy. Umysł staje się bardzo cichy, gdy uświadomi sobie, że tylko będąc nieruchomym, może zrozumieć. Ta cisza nie jest narzucona, nie jest wynikiem dyscy

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.