Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Jak wpływać na podświadomość

Jak wpływać na podświadomość

Dlaczego coraz więcej ludzi, badaczy ludzkiego umysłu ze Wschodu i Zachodu, psychologów i joginów uważa, że największy wpływ na nasze życie, samopoczucie, zdrowie i powodzenie ma nasza podświadomość? W jaki sposób i w jakim zakresie podświadomość determinuje nasze życie? Poszuki

Dlaczego coraz więcej ludzi, badaczy ludzkiego umysłu ze Wschodu i Zachodu, psychologów i joginów uważa, że największy wpływ na nasze życie, samopoczucie, zdrowie i powodzenie ma nasza podświadomość?

W jaki sposób i w jakim zakresie podświadomość determinuje nasze życie?

Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania jest jedną z najbardziej fascynujących przygód.

Pytamy zatem dalej. Czy rzeczywiście automatyczne, głęboko podświadome wzorce reakcji, postrzegania rzeczywistości określają, że widzimy szklankę do połowy pustą albo do połowy pełną? W jaki sposób możemy najskuteczniej wpływać na swoją podświadomość i przekształcać ją tak, by stawała się rodzajem „automatycznego pilota”, który lekko, łatwo i bez wielkiego wysiłku (ale za to mądrze) zaprowadzi nas do celu: zdrowia, pożądanej sylwetki, dobrych emocji, poczucia szczęścia, powodzenia, satysfakcji.

Wiedza o podświadomości, którą staram się zgłębiać od ponad dwudziestu lat, zarówno teoretycznie, jak i praktycznie, z każdym dniem staje się coraz bardziej precyzyjna, szczegółowa i sprawdzalna. Dysponujemy obecnie metodami badania ludzkiego zachowania i mózgu, o których jeszcze 20 lat temu nikomu się nie śniło! Pozytonowa tomografia komputerowa, wielokanałowe EEG, kamery nagrywające w przyspieszonym tempie, neurotechnologia... rzeczywiście, XXI wiek staje się powoli „stuleciem umysłu”.

Co możemy już dziś powiedzieć o podświadomości? Z pewnością bardzo dużo, ale dla potrzeb tego artykułu skupię się przez chwilę na znaczeniu podświadomych przekonań o rzeczywistości dla naszego zdrowia i powodzenia.

Aby pomóc ci zrozumieć, w jaki sposób przekonania kształtują twoje emocje i zachowania, opowiem ci historyjkę.

Wyobraź sobie, że w nocy, kiedy śpisz, przebudza cię hałas dobiegający z przedpokoju. Pierwszą myślą przebiegającą przez twój umysł jest: „włamywacz dostał się do domu!”. Dalej możesz pomyśleć: „może mnie pobić, ograbić”, „może mi zrobić krzywdę, a nawet zabić!”. Myślom tym towarzyszy silny strach, czyli stres. Wyobraź sobie dalej, że podchodzisz cicho do telefonu, delikatnie wybierasz numer na policję i w tym momencie przypomina ci się, że przecież dziś spotkałeś dawno niewidzianego przyjaciela ze szkoły, który przyjechał do twojego miasta w interesach. Ponieważ zaprosiłeś go do domu na nocleg, a on był zajęty do późna, dałeś mu zapasowy klucz do mieszkania i poprosiłeś, by cię obudził, jak przyjdzie. „No tak! To przecież Staszek!”, myślisz, a twoje emocje natychmiast ulegają zmianie: „Zaraz się zabawimy!”. Hałas był ten sam, ale twoje myśli się zmieniły, a za nimi od razu podążyły emocje. Teraz przeżywasz intensywną radość!

Ta historyjka (często przytaczana przez twórcę Racjonalnej Terapii Zachowania, dr. Maultsby’ego i jego uczniów) doskonale pokazuje, w jaki sposób nasze przekonania kształtują przeżywane emocje. Natomiast emocje utrwalają w mózgu neuronowe drogi skojarzeniowe, w tym również nasze przekonania.

 

Wyobraź sobie dalej, że radośnie wybiegasz z pokoju, krzycząc „Cześć, Staszku!” i w tym momencie dostajesz kijem bejsbolowym po głowie. Dziwnym zbiegiem okoliczności to był jednak włamywacz!

Okazuje się, że mózg nie dba o fakty. Najważniejsze są dla niego wewnętrzne przekonania, odbiór „rzeczywistości”, którą tak naprawdę on sam tworzy! Wszyscy żyjemy w Matrixie, każdy z nas tworzy rzeczywistość, na którą reaguje. Świat zewnętrzny i okoliczności życiowe, w których żyjemy, są kształtowane w naszej głowie. Zmieniając nasze podświadome przekonania, zmieniamy w rzeczywistości świat zewnętrzny. Każdy z nas jest odpowiedzialny, czy zdaje sobie z tego sprawę, czy nie, za podświadome przekonania, które kształtują nasz los,

Artykuły z tej kategorii

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.