Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Czy można zaprogramować miłość

Czy można zaprogramować miłość

Jedną z najważniejszych funkcji podświadomości, głęboko uwarunkowaną przez biologię, jest mechanizm zakochiwania się. Wakacje już dobiegają końca i z pewnością wiele osób ma już za sobą „wakacyjne przygody”, które czasami kończą się nawiązaniem trwałych i głębokich relacji. Wszyscy wiemy, że nikt nie potrafi zakochać się świadomie, zgodnie z własną wolą.

Zakochiwanie się to proces podświadomy, którego efekt pojawia się w świadomości jak grom z jasnego nieba, jak myśl, która porównana być może tylko do nagłego oświecenia naukowca lub artysty pracującego nad rozwiązaniem swojego problemu. Niezależnie od szczegółów tego procesu większość z nas miło wspomina okres zakochania, specyficzny, odmienny stan świadomości, który przejmuje całkowitą kontrolę nad umysłem na kilka miesięcy, parę lat lub na całe życie.

W naszym społeczeństwie, podobnie jak od wielu już lat w społeczeństwach zachodnich, wzrasta liczba osób samotnych, tzw. singli, którzy mniej lub bardziej świadomie poszukują swojej „drugiej połówki”. Niestety, współczesna kultura masowa, historie kolegów i koleżanek, pokazują jak bardzo nietrwałe są współczesne związki partnerskie. Wiele wrażliwych osób nie chce narażać się na emocjonalne cierpienie, porzucenie, doświadczanie śmierci miłości. Z jednej strony bardzo pragną miłości, zakochania się, a z drugiej nieświadomie robią wszystko, by nie angażować się zbyt mocno w obawie przed zranieniem. Bardzo często wysyłają wtedy nieświadomie do potencjalnych parterów szereg sygnałów, które mówią: nie jestem zainteresowany, nie jestem zainteresowana poważnym związkiem. Zaczyna działać wtedy mechanizm samosprawdzającej się przepowiedni: ponieważ oczekujemy, że nasz związek prawdopodobnie się rozpadnie, nieświadomie robimy wszystko, by tak właśnie się stało.

Ostatnio pracowałem nad nagraniami dla osób pragnących zmienić swoje podświadome wzorce w tym obszarze doświadczeń. Z pewnością bardzo istotnym etapem tej pracy było odkrywanie przyczyn powtarzania wciąż tych samych schematów relacji, które zawsze kończyły się rozstaniem. Bardzo często były to wzorce ukształtowane w dzieciństwie, w relacjach z rodzicami, gdzie miłość, poczucie bezpieczeństwa, łączyły się z cierpieniem i podkopywaniem poczucia własnej wartości. Jednak najważniejszą rzeczą w tego rodzaju przekształcaniu podświadomości było wytworzenie nowych skojarzeń, skorzystanie z cudownej neuroplastyczności mózgu, by utworzyć powiązania neuronowe, które kierować będą naszym postępowaniem tak, byśmy trafili do takich osób i okoliczności, które pozwolą nam szczęśliwie nie tylko zakochać się, ale i stworzyć głęboką i trwałą relację. Oczywiście procesy te muszą zachodzić na poziomie podświadomym, ponieważ nikt na świecie jeszcze nie zakochał się świadomie. Nigdy nie będziesz wiedzieć, kiedy nieświadomy proces wybuchnie i przedrze się do świadomości i to właśnie jest w nim najpiękniejsze.

Cała zabawa polega więc na tym, by przekonać podświadomość, że miłość może łączyć się z bezpieczeństwem, zaufaniem, radością, przyjemnością i stałością. Na poziomie świadomym każdy z nas to wie, ale podświadomość bywa czasami zupełnie inaczej ukształtowana. Trzeba dotrzeć do niej z odpowiednio sformułowanymi sugestiami, docenić jej dotychczasowe wysiłki w próbach ochrony przed cierpieniem emocjonalnym, zmotywować do zmiany i przedstawić takie plany i wizje przyszłości, by chciała się zmienić. Tworząc odpowiednie skrypty wizualizacyjne albo nagrania dla osób poszukujących nowego, szczęśliwego związku, trzeba brać to wszystko pod uwagę. Nigdy nie wiadomo do końca, który obraz, które sformułowanie a nawet pojedyncze słowo szczególnie trafi do podświadomości, dlatego warto czasami korzystać z k

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.