Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Cudowna lekkośc bytu

Cudowna lekkośc bytu

Wśród najczęściej pojawiających się problemów, w których praca z programowaniem podświadomości daje bardzo dobre efekty, jest zmiana nawyków żywieniowych odpowiedzialnych za otyłość. Przykładem tego rodzaju metody pracy z podświadomością jest mój program pt. „Odchudzanie bez diety”, który wychodzi z całkowicie odmiennych założeń niż większość metod odchudzania.

 

Wyrasta on z dziesiątków lat praktyki szerokiej rzeszy hipnoterapeutów, którzy z powodzeniem pomagali swoim klientom w pozbyciu się nadwagi. Opracowali oni szereg wskazówek i porad, które uwzględniają fakt, że ludzie przestali traktować jedzenie jako sposób zaspokajania głodu, lecz używają go do uzyskiwania różnego rodzaju psychologicznych korzyści, od poprawienia nastroju do zapewnienia spokoju w relacjach o charakterze seksualnym.

Hipnoterapeuci wzięli pod uwagę fakt, że jako ludzie uczyniliśmy z jedzenia rytuał, sztukę, że konsumowanie przestało dostarczać nam jedynie składników odżywczych, a stało się sposobem radzenia sobie z emocjami. I podczas gdy fizjologiczny głód można zaspokoić stosunkowo niewielką ilością jedzenia, która nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, to głód emocjonalny nie ma końca. Żadna ilość jedzenia go nie zaspokoi i łatwo można wtedy zjeść o wiele za dużo. Dlatego praca nad zmianą sposobów radzenia sobie z emocjami, zmiana nawyków żywieniowych oraz zmotywowanie organizmu do zwiększenia poziomu metabolizmu jest najlepszą, najzdrowszą i najskuteczniejszą drogą do trwałego rezultatu w postaci szczupłego, zdrowego i sprawnego ciała.

Program „Odchudzanie bez diety” wychodzi z założenia, że osoby mające problemy z nadwagą powinny przed zmianą swoich nawyków żywieniowych najpierw je dokładnie poznać. Dobra diagnoza bowiem jest podstawą właściwego leczenia. W przypadku jedzenia prawidłowe rozpoznanie nie jest wcale trudne. Potrzeba do tego trochę czasu, kartki papieru i szczerej chęci poradzenia sobie z problemem raz na zawsze.

Na początku trzeba zastanowić się nad tym: w jakich okolicznościach sięgam po jedzenie? Czy tylko podczas wyznaczonych posiłków? Czy jem wtedy, gdy czuję się zestresowana, smutna, napięta, gdy się nudzę albo kiedy jestem zdenerwowana? Jakie emocje towarzyszą jedzeniu? Wiele osób poprzez jedzenie chce poprawić sobie nastrój, poczuć się lepiej albo je z nudów. Jedzenie powoduje konieczność wydzielania insuliny, która ma właściwości uspokajające, stajemy się trochę senni, co może być zinterpretowane przez nas jako większy spokój. Przez lata utrwala się nawyk sięgania po słodycze lub przekąskę za każdym razem, gdy czujemy napięcie emocjonalne. A nasze życie wypełnione jest przecież coraz większą ilością napięć i sytuacji wywołujących stres. Jeżeli nie przerwiemy tego rodzaju skojarzenia w naszej podświadomości, możemy stosować najbardziej wymyślne diety i po okresie świadomego wysiłku podczas nich, wrócimy do starych, złych nawyków. Nie mogąc poradzić sobie ze stresem inaczej, doprowadzimy się do takiego napięcia emocjonalnego, że odchorujemy to lub porzucimy nasze wysiłki.

Dlatego pierwszym elementem programu walki z otyłością powinno być opanowanie umiejętności rozładowywania napięcia emocjonalnego, nauczenie organizmu reakcji relaksacyjnej, która umożliwi radzenie sobie ze stresem w nowy sposób. Wśród technik relaksacyjnych największą skuteczność wykazuje medytacja, rozumiana jako umiejętność uzyskiwania wewnętrznego dystansu albo wewnętrznej wolności wobec myśli, emocji i uczuć. Medytacja wiąże się też z pracą z nagraniami relaksacyjnymi, na których lektor prowadzi umysł słuchacza poprzez szereg sugestii i myśli w kierunku spokoju, relaksu i skupienia. Kiedy nauczymy się właściwie medytować, rozwinie się nasza zdolność samoobserwacji, swoi

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.