Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Katarzyna Kaczmarek
Trening ciała i umysłu

Trening ciała i umysłu

Z Yu Jae-Sheen, mistrzem Sundao z Korei, rozmawia Katarzyna Kaczmarek. Czym jest Sundao? – Drogą do Oświecenia, Szczęścia, Radości, Miłości, Spokoju. Światłem. A może tym wszystkim naraz? Czasami trudno ubrać coś w słowa, bo jaka byłaby odpowiedź na pytanie, kim lub czym&nb

e sześć lat spędziłem w przyklasztornej szkole, w której oprócz przedmiotów świeckich uczyłem się rytuałów, poznawałem święte teksty, specjalne praktyki, studiowałem logikę, filozofię i poezję. Był to bardzo piękny okres w moim życiu. Surowe warunki życia w niczym mi nie przeszkadzały, chłopcy nie mieli żadnych rzeczy osobistych, nosili  identyczne szaty, jedli skromne pożywienie, a jednak nie brakowało nam luksusów... Nie rywalizowaliśmy ze sobą, jak to często bywa w zachodnich szkołach. Każdy starał się, na ile mógł. Wiadomo było, że na świecie są zdolniejsi i mniej pojętni, ładniejsi i brzydsi, biedni i bogaci... Uczyliśmy się akceptować siebie, takimi jacy jesteśmy. Wszyscy chłopcy z mojego „rocznika” zostali mnichami  Zen, tylko ja wybrałem inaczej...

Miałeś osiemnaście lat, zamiast życia duchowego wybrałeś świeckie.

– Nie, postanowiłem rozpocząć studia na „normalnym” uniwersytecie, zapisałem się na wydział humanistyczny. Interesowała mnie literatura, psychologia, socjologia... Myślałem, że pięć lat studiów szybko minie, a poza tym byłem młody i ciekawy świata. Po ostatnim roku studiów kolega namówił mnie na odwiedzenie klasztoru Sundao, położonego w górach. Pomyślałem sobie, że poznam coś nowego, odpocznę i zastanowię się, co zrobić ze swoim życiem. Czułem, że po latach spędzonych nad książkami, przyda mi się trochę „przewietrzenia” i ruchu. Sundao nie pozwala człowiekowi leniuchować w spokoju...  W życiu nie przypuszczałem, że zostanę tam kolejne  lata!

Tam odnalazłeś swoją drogę?

– Od pierwszej chwili z zapałem zacząłem praktykować, zrozumiałem, że nie jestem typem człowieka, który całe życie chciałby modlić się w odosobnieniu. Odpowiadało mi, że Sundao jest medytacją w ruchu... Po pięciu latach uzyskałem tytuł mistrza i uprawnienia do nauczania.

Nieliczni Europejczycy, którzy byli w klasztorze Sundao, opowiadają, że dzieją się tam cuda... Przysięgają, że widzieli lewitujących mnichów,  zastępca opata ma sto lat, a wygląda jak nastolatek,  a niektórzy potrafią chodzić po wodzie... Czy to prawda?

– Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Niektóre sprawy są objęte tajemnicą.

Faktem jest, że gdy mistrz Chungstan w 1967 roku zdecydował się otworzyć powszechnie dostępny dla ludzi ośrodek, natychmiast stał się on popularny, chętnych było całe mnóstwo.

– A na dodatek zaczęli przyjeżdżać uczniowie z całego świata. Dla wielu Sudao stało się sposobem na życie i narzekali, że nauczyciele są wyłącznie w Korei.  Amerykanie założyli fundacje i 12 lat temu kupili posiadłość w Arizonie z przeznaczeniem na ośrodek Sundao.  Powstał problem, kogo „wydelegować” do Stanów Zjednoczonych... Padło na mnie... Może dlatego, że miałem trzydzieści dwa lata i wydawało się, że najłatwiej przystosuję się do całkowitej zmiany życia. W Arizonie od razu poczułem się dobrze, może dlatego, że uczniowie mnie rzeczywiście potrzebowali. Pewnie, że nie obyło się bez trudności: doskonaliłem angielski, poznawałem mentalność ludzi, przyzwyczajałem się do nowych zwyczajów i kuchni. Szybko jednak doszedłem do wniosku, że ludzie na całym świecie są w gruncie rzeczy tacy sami: chcą być szczęśliwi, radośni, kochani... Szukają sposobów, w jakie mogą to osiągnąć. Najważniejsze co mogą zrobić, to zatrzymać się na chwilę i uspokoić umysł,  jednym ze sposobów na to jest właśnie Sundao.

Jak Sundao może pomóc człowiekowi?

– Sundao zawiera w sobie trzy elementy: ruch, oddech i medytac

Artykuły z tej kategorii

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.