Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Katarzyna Kaczmarek
Trening ciała i umysłu

Trening ciała i umysłu

Z Yu Jae-Sheen, mistrzem Sundao z Korei, rozmawia Katarzyna Kaczmarek. Czym jest Sundao? – Drogą do Oświecenia, Szczęścia, Radości, Miłości, Spokoju. Światłem. A może tym wszystkim naraz? Czasami trudno ubrać coś w słowa, bo jaka byłaby odpowiedź na pytanie, kim lub czym&nb

ję. Ruch pozwala ciału się skupić, przez oddech kierujemy się do swojego wnętrza, medytacja działa na umysł... Gdy te trzy elementy stosujemy łącznie, dzieje się w nas coś dziwnego, nowego i bardzo pięknego. Wchodzimy w ZROZUMIENIE i ŚWIATŁO. Oczywiście jeżeli wszystko to zrobimy w odpowiedni sposób – tego właśnie uczę.

Czy ćwiczenia fizyczne są  trudne, wymagają jakiegoś specjalnego przygotowania?

– Na początkowym etapie są bardzo łatwe: delikatne unoszenie nóg, ramion, głowy... Ale jak mówiłem, każdemu ruchowi towarzyszy odpowiedni oddech i medytacja... Oczywiście osoby bardzo zaawansowane mają trudniejszy zestaw ćwiczeń, ale do niego dochodzi się bardzo wolno. Sundao obejmuje trzy etapy ćwiczeń: Chung Gahk Do – gdy skupiamy się głównie na trenowaniu ciała, Tong Ki Bup, koncertuje się na kształceniu duchowym i Sun Do Bup, gdy ćwiczymy, aby zjednoczyć umysł i ciało ze Wszechświatem.

Czy Sundao, które jest jednym z najstarszych systemów na świecie, jest odpowiednie dla współczesnego człowieka?

– Pewnie, że tak. Myślę nawet, że dopiero nadszedł czas Sundao. Współczesny człowiek jest zaniepokojony, ciągle spieszy się, jest smutny, nieszczęśliwy, samotny... Gdy zaczyna ćwiczyć, jego życie zmienia się, pojawia się przede wszystkim ogromny spokój.

 

Dziękuję za rozmowę.

Katarzyna Kaczmarek

 

Mistrz Yu Jae-Sheen – urodził się i wykształcił w Korei Południowej. Zasłynął jako jeden z najbardziej nowatorskich i dynamicznych praktyków Sundao – tradycyjnego koreańskiego systemu łączącego medytację z ruchem oraz ćwiczeniami relaksacyjnymi i oddechowymi. Sundao, integralne Qi-gong, Tai-chi i taoistyczną jogę praktykuje i propaguje od 1985 roku. Od 1998 roku organizuje treningi, kursy, a także sesje indywidualne Sundao w USA w Kalifornii i w Arizonie, a obecnie również w Europie, Rosji, Ameryce Środkowej i Wschodniej Azji. Dzięki nim pomaga stawić czoło lękom i urazom z przeszłości, zmienić spojrzenie na życie czy wybrać dalszą życiową drogę.

Jest autorem książki “Sundao. Starożytny trening umysłu i ciała”.

Artykuły z tej kategorii

Powitanie Jesieni 2019 2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.