Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Inna rzeczywistość

Inna rzeczywistość

Każdej nocy, gdy zasypiamy, zanurzamy się w świat, który przed wiekami był inspiracją do powstania idei „innej rzeczywistości”. Z tej idei zrodziła się większość religii, szamanizm i magia. Świat snu jest rzeczywistością tajemniczą, w której dzieją się rzeczy niewytłumaczalne.

Nie tylko nie potrafimy wytłumaczyć znaczenia wielu snów, ale nie umiemy także wyjaśnić przyczyn niezwykłych, paranormalnych zjawisk, które związane są ze snami proroczymi, jasnowidzeniem i łącznością telepatyczną podczas snu. Tego rodzaju zjawiska przytrafiają się większości ludzi, ale bardzo rzadko, prawdopodobnie dlatego, że w ogóle większość ludzi nie zwraca uwagi na sny i nawet jeżeli je pamięta tuż po obudzeniu, to jednak bardzo szybko je zapomina. Sny są bowiem bardzo ulotną materią. Jeżeli ich nie utrwalimy, poprzez zapisanie np. w „dzienniku snów”, znikają w ciągu kilkunastu sekund w mrokach niepamięci.

Osoby, które zaczynają zwracać uwagę na swoje sny, zazwyczaj bardzo szybko przekonują się, że drzemią w ich umysłach możliwości, przypisywane wybitnym jasnowidzom, prorokom i mediom. Niezwykłe doświadczenia „wyjścia poza ciało” (OBE – out of the body experiences), głębokiego transu wypełnionego żywymi wizjami, świadome żeglowanie w świecie snu (jasne sny, czyli lucid dreaming – LD) i inne zmienione stany świadomości są dostępne tak naprawdę dla każdego z nas. Są to doświadczenia bezpieczne, głęboko fascynujące, dostarczające bardzo intensywnych i pozytywnych emocji, a także niosące korzyści dla codziennego życia, o czym stosunkowo niewiele osób wie. Co więcej, nie są one wcale takie trudne do wywołania, jednak „tradycja” obwarowała je różnego rodzaju ostrzeżeniami, mitami i legendami, które skutecznie hamują ludzi w ich naturalnym dążeniu do poszerzenia wiedzy i doświadczenia, co jest przecież warunkiem postępu i rozwoju świadomości.

Przede wszystkim religia niezbyt przychylnie patrzy na indywidualne eksperymenty ze zmienionymi stanami świadomości. Wynika to z pragnienia kontrolowania ludzkich umysłów i niedopuszczania do tzw. „prywatnych objawień”, co chroni spójność religii i jej stan „posiadania” wyznawców (i ich pieniędzy). Podobnie wrogi, a przynajmniej lekceważący, stosunek do nich ma nauka i psychologia. Tam również chęć nadmiernej kontroli jest często popełnianym grzechem. Można powiedzieć, że trzeba trochę odwagi, by zdecydować się przełamać te silne uwarunkowania społeczne, zaszczepiony nam przez religię i społeczeństwo lęk przed zmienionymi stanami świadomości, by rozpocząć indywidualne eksperymenty i odkrywanie „własnej legendy”.

Najprostszą i najbezpieczniejszą drogą do tych doświadczeń jest „droga snu”, która rozpoczyna się od obserwacji własnych snów, notowania ich, przyglądania się związkom pomiędzy marzeniami sennymi i życiem na jawie. Nawet nie chodzi tu o umiejętność „interpretacji” marzeń sennych, ale o rozpoczęcie zwracania na nie uwagi. Taka prosta czynność, jak notowanie marzeń sennych i zauważanie ich atmosfery, specyfiki, kolorytu wnosi bardzo dużo do rozwoju świadomości. Okazuje się bowiem, że osoby prowadzące „dziennik snów” rozwijają w ten sposób swoją inteligencję i zdolność twórczego rozwiązywania problemów na jawie.

Nie trudno to wytłumaczyć. Jeżeli dopuszczamy do swojego świadomego umysłu marzenia senne, zapamiętujemy je i notujemy, zaczynamy zauważać inne możliwości kojarzenia informacji niż tylko te, które do tej pory były nam dostępne na jawie. Twórcza zabawa pomysłami, ideami i skojarzeniami, która w sposób naturalny pojawia się w marzeniach sennych, stopniowo przenosi się do świadomego umysłu, czyniąc go po prostu bardziej twórczym. A to przydaje się nie tylko artystom i naukowcom, ale każdemu z nas. Wszyscy bowiem

Artykuły z tej kategorii

seminarium 2019
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.