Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Bramy do innego wymiaru

Pewnej czerwcowej nocy podczas szamańskich rytuałów, kiedy odpoczywaliśmy, patrząc w rozgwieżdżone niebo, Gerardo Pizarro zaproponował, abyśmy wypowiedzieli swoje trzy życzenia. Wszyscy zaczęli prześcigać się w prośbach o zdrowie, szczęście i bogactwo. Kiedy nadeszła kolej na szamana, ten spojrzał tylko w niebo i trzykrotnie powtórzył

„O wielki Kosmosie, niech będzie twoja wola”.

Szamańskie obrzędy, w których uczestniczyliśmy, sprawiały, że na powrót łączyliśmy się z Naturą, dostrzegaliśmy piękno drzew odcinających się jaśniejszą plamą od ciemnogranatowego nocnego nieba. Odkrywaliśmy wszystkie dźwięki przyrody: śpiew nocnych ptaków, szelest liści, szemranie pobliskiego strumienia i monotonne zawodzenie wiatru w zaroślach. Stawaliśmy się fizyczną i energetyczną jednością z Przyrodą. Znowu byliśmy jej integralną cząstką. Szaman Gerardo Pizarro poprzez odprawiane przez siebie obrzędy przypomniał nam o tym wszystkim, wyostrzył nasze zmysły, oczyścił z energetycznego smogu, na powrót zmuszając do uważności.

W OGNIU OCZYSZCZENIA

Uwieńczeniem całego dnia szamańskich rytuałów, które odbywały się latem zeszłego roku w podlubelskich lasach, stał się peruwiański szałas potów. Peruwiańscy curandero, zamieszkujący wysokie Andy, od wieków wykorzystywali do tego celu naturalne małe jaskinie lub pieczary, w których można było rozpalić ogień, a wejście szczelnie zasłonić skórami upolowanych zwierząt. Po zagaszeniu ognia polewano wodą gorące kamienie umieszczone wcześniej w palenisku. Para wodna skraplała się na kamiennym sklepieniu pieczary, opadając na uczestników rytuału gorącym deszczem. Rozgrzani do granic ludzkiej wytrzymałości adepci szamanizmu opuszczali potem jaskinię, aby zanurzać się w małych górskich jeziorkach lub strumieniach, hartując swoje młode organizmy.

Nasz szałas potów powstał w bardziej nowoczesnej formie. Konstrukcję przypominającą igloo, zbudowaną z elastycznych gałęzi, pokryliśmy grubą warstwą koców oraz nieprzepuszczającą powietrza folią. We wnętrzu szałasu wykopaliśmy dołek przeznaczony na gorące kamienie wyjmowane widłami z ogniska.

Zanim jednak kamienie uzyskały odpowiednią temperaturę, wykonaliśmy nad nimi niemałą pracę energetyczną. Wszyscy uczestnicy rytuału grając na szamańskich bębenkach, misach, grzechotkach lub tylko stukając jednym kawałkiem drewna o drugi, podchodzili do ognia, aby wrzucić w płomienie negatywne uczucia związane z naszymi przodkami i rodziną. A ogień przyjmował od nas wszystkie problemy i cierpienia, spalał je i przemieniał, wyzwalając zawartą w nich energię. Aby uwolnić się od bagażu przeszłości i nigdy już do niego nie wracać, zmieniliśmy kierunek poruszania się i zaczęliśmy chodzić wokół ogniska tyłem. W ten sposób pozostawiliśmy za plecami wspomnienia niosące ból i cierpienie uniemożliwiające nam bycie szczęśliwymi. Jeszcze tylko ostatnia chwila zadumy, podczas której Gerardo Pizarro prosi nas, abyśmy patrząc w ognisko, poczuli w sobie wibrację, niosącą nam płomienne oczyszczenie i możemy wchodzić do szałasu potów. Wkrótce szaman daje znać, że przybył Wakan Tanka, Wielki Duch, aby towarzyszyć nam w rytuale, a stuki dochodzące z ogniska wskazują, że kamienie są już wystarczająco gorące.

UZDRAWIAJĄCE ŻYWIOŁY

W kostiumach kąpielowych lub tylko w ręcznikach na biodrach zanurzamy się w pogrążonym w mroku szałasie pary. Po chwili ogniomistrz, osoba odpowiedzialna za podtrzymywanie ognia, wtacza pierwsze kamienie do namiotu. Wkrótce żar buchający z rozgrzanych do czerwoności kamieni staje się prawie nie do zniesienia. Gerardo posypuje je specjalną mieszanką ziół i sproszkowanej żywicy, wypełniając cały szałas kręcącą w nosie feerią eterycznych olejków. Pierwsza czarka wody wylana na kamienie

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.