Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Nikt nie jest samotną wyspą

Nikt nie jest samotną wyspą

„Nikt nie jest samotną wyspą” – ten słynny cytat z Johna Donne doskonale oddaje istotę naszego istnienia, wagę i potrzebę życia w społeczeństwie. Jesteśmy kształtowani przez naszych rodziców, bliskich, szkołę, przyjaciół i innych ludzi od samego dzieciństwa. Osobowość ka

„Nikt nie jest samotną wyspą” – ten słynny cytat z Johna Donne doskonale oddaje istotę naszego istnienia, wagę i potrzebę życia w społeczeństwie. Jesteśmy kształtowani przez naszych rodziców, bliskich, szkołę, przyjaciół i innych ludzi od samego dzieciństwa.

Osobowość każdego z nas, nasze przekonania, emocje, uczucia to bardzo złożony system psychologiczny, składający się z treści zaszczepionych nam przez innych ludzi. Tylko w społeczeństwie rozwijamy się i podlegamy kształtującym nas wpływom. Sami również wpływamy na innych, najczęściej nie zdając sobie z tego sprawy. Nie możemy się nie komunikować. Nawet pustelnik żyjący w Himalajach, o ile ktoś o nim usłyszał, wywiera wpływ (nieświadomie) na naszą wyobraźnię, myśli i emocje. Nasze umysły to systemy złożone z sieci wzajemnych oddziaływań.

Najczęściej wpływ ten jest nieświadomy, więc nie mamy nad nim żadnej kontroli. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób nasze zachowanie, mowa ciała, ton głosu i formułowane zdania działają na naszych rozmówców. Kiedy zaczniemy to pojmować i w związku z tym doskonalić sztukę komunikacji, możemy stać się dla innych prawdziwym błogosławieństwem. Czy zdarzyło Ci się kiedyś spotkać człowieka, z którym od razu „nadawaliście na tej samej fali”? Doskonale Ci się z nim rozmawiało, rozumieliście się prawie w pół słowa? Czułeś/czułaś, że ta osoba bardzo dobrze Cię rozumie? Tak właśnie czuje się ktoś, kto spotyka prawdziwego mistrza komunikacji. Osoba znająca i sprawnie posługująca się technikami komunikacji nieświadomej (podświadomej) potrafi wytworzyć takie wrażenie u ludzi, z którymi się spotyka.

To bardzo cenna umiejętność, którą co poniektórzy nabywają nieświadomie, najczęściej modelując umiejętności swoich rodziców lub opiekunów. Techniki komunikacji można jednak opanować w taki sam sposób jak każdą inną umiejętność, ucząc się ich świadomie od dobrego nauczyciela. Ponieważ w większości przypadków komunikacja międzyludzka zachodzi w bezpośrednim kontakcie, bardzo trudno nauczyć się tych technik z książki albo z Internetu. Potrzebny jest trening na żywo. Podobnie jak w przypadku gry na skrzypcach – niezbędny jest dobry nauczyciel. Oszczędza to mnóstwo czasu i błędów, lecz nawet teoretyczne poznanie technik komunikacji może okazać się bardzo cennym odkryciem, które popchnie nas do działania.

Niektóre aspekty codziennej komunikacji opisujemy jako rodzaj hipnozy. Mówi się o tzw. ukrytej hipnozie albo hipnozie konwersacyjnej. Kilka miesięcy temu przedstawiłem w szeregu artykułów niektóre z technik tego rodzaju hipnozy. Teraz chciałbym się skupić na bardziej ogólnym podejściu. Hipnoza konwersacyjna może być bardzo użytecznym narzędziem wywierania pozytywnego wpływu na świadomy i podświadomy umysł osoby, z którą się komunikujemy. Polega ona na niezauważalnym, nieformalnym wywoływaniu u innych lekkiego transu i wpływaniu na ich stany emocjonalne. W ten sposób możemy bardzo pomóc innym ludziom, a przynajmniej przestać im szkodzić. Bardzo często bowiem nieświadomie wpływając na innych (a tego nie da się uniknąć), szkodzimy, zamiast pomagać. I nasze intencje nie mają tu nic do rzeczy. Kiedy mamy coś ważnego do powiedzenia innej osobie i – chcąc jej pomóc w przyjęciu informacji – mówimy: „Kochanie, tylko się nie denerwuj”, negatywnie wpływamy na jej stan emocjonalny. Podczas gdy moglibyśmy, przy odpowiedniej dozie świadomości, wiedzy i umiejętności, wpłynąć na nią tak, by nieprzyjemna informacja została zamortyzowana przez pozytywny stan emocjonalny. Do tego właśnie, między innymi, służy hipnoza konwersacyjna.

W klasycznej hipnozie, w gabinecie terapeuty, używany jest schemat, w którym na początku nawiązuje się tzw. rapport, czyli wrażenie doskonałego porozu

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.