Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

2020kk3
Małgorzata Chomicz-Mielczarek
Pokonaj stres

Pokonaj stres

O nowoczesnej i sprawdzonej   metodzie walki ze stresem i depresją     – opowiada dr Halina Worobiowa,   absolwentka Akademii Medycznej    w Odessie, hipnoterapeutka z wieloletnią   praktyką (posiada Międzynarodowy Certyfikat kursu w zakresie hipnozy i psychoanalizy).

Przyzwyczailiśmy się, że stres stanowi nieodłączny element naszego życia...

Stres towarzyszy nam właściwie od samych narodzin. W dzieciństwie przejmujemy się złymi stopniami czy brakiem akceptacji wśród rówieśników. Później, jako dorośli ludzie, żyjemy coraz intensywniej, zmagamy się z obowiązkami zawodowymi oraz z niekiedy trudnymi relacjami rodzinnymi. Narzekamy na ciągły brak czasu, często musimy szybko podejmować decyzje, jesteśmy nieustannie oceniani przez innych ludzi. Nic więc dziwnego, że stale towarzyszy nam mniejsze lub większe napięcie.

Wygląda na to, że problem stresu dotyczy każdego z nas?

Wszyscy od czasu do czasu pozostajemy pod jego wpływem – jedni częściej, inni rzadziej. Hans Sayle, znany i ceniony lekarz, który jako pierwszy zaczął używać terminu „stres”, zwrócił uwagę, że niemal każdemu człowiekowi zdarza się zbyt silnie reagować na jakieś zjawiska, które nie powinny wyzwalać aż tak gwałtownych emocji. Wiadomo, że bardziej podatne na stres są osoby niecierpliwe, wrogo nastawione do otocznia, żyjące w pośpiechu, nadmiernie rywalizujące. Natomiast u ludzi świadomych sensu życia, skłonnych do współpracy, spolegliwych rzadziej dochodzi do jego nasilenia.

Ważne jest, aby ta codzienna doza stresu, która nikogo nie omija i bywa niekiedy pozytywnie stymulująca, nie przekroczyła pewnej normy. Bo wtedy robi się niebezpiecznie. Długotrwały stres prowadzi do depresji, bezsenności, oziębłości płciowej, nerwobólów, nerwic i wielu innych schorzeń nazywanych chorobami XXI wieku.

Co możemy zatem zrobić, żeby zredukować jego negatywne działanie?

Jest wiele metod relaksacji, które pomagają w walce ze stresem. Sporo osób praktykuje jogę i różne rodzaje medytacji. Nie zawsze jednak uzyskują pożądany efekt. Dlaczego? Do tego potrzebny jest określony pogląd na świat, który podczas ćwiczeń pozwala połączyć się ciału ze świadomością, z duchem. Nie każdy potrafi stworzyć sobie taką filozoficzną bazę.

Coraz więcej uwagi poświęca się obecnie hipnozie. Jest to jedna z najciekawszych i najskuteczniejszych metod terapii. Polega na wprowadzeniu pacjenta w kontrolowany sen, w którym koncentruje się on na swoim wnętrzu – konfliktach, doznaniach, lękach, ale też możliwościach samopomocy. Polecenia terapeuty pozwalają dojść do źródła schorzenia czy problemu. Potem pacjent zostaje powoli rozbudzany.

Jest już uzbrojony w siłę, najczęściej wzmocnioną zdrowotnymi afirmacjami terapeuty.

Czy zawsze hipnoza przynosi spodziewane efekty?

To zależy. Trzeba pamiętać, że polecenia i sugestie terapeuty dochodzą do naszej podświadomości tylko wtedy, gdy mózg wprowadzony jest w stan alfa, czyli tzw. kontrolowanego snu. W tym stanie czołowa strefa mózgu uruchamia samoleczenie wielu chorób i anomalii w organizmie człowieka. Nie zawsze jest to możliwe zarówno ze względu na zdolności terapeuty, jak i naszą podatność na hipnozę. Rozwój medycyny, nauki i techniki doprowadził jednak do wynalezienia urządzenia, nazwanego MIKRO-LENAR, które potrafi wprowadzić pacjenta w stan alfa bez względu na wspomniane wcześniej okoliczności. Uzyskuje się to poprzez przyłożenie do czoła i tylnej części głowy czterech elektrod. MIKRO-LENAR tworzy falę zmian biegunowości neuronów w sferach mózgu, gdzie przyłożone są elektrody. Dzięki temu pacjent ma gwarancję, że na pewno wejdzie w stan alfa i jego podświadomość przyswoi lecznicze sugestie.

Od kiedy znana jest

Artykuły z tej kategorii

2020kk2
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.