Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Grażyny Fosar i Franza Bludorfa

Przeprogramowanie mózgu

Poniżej zamieszczamy fragmenty książki Grażyny Fosar i Franza Bludorfa pt. NIKT nam nie odda PRZYSZŁOŚCI, która ukazała się nakładem Wydawnictwa PULSAR.   Przeprogramowanie mózgu Jak to możliwe, aby w człowieku zainstalować drugą strukturę osobowości, całkowicie sterowaln

Poniżej zamieszczamy fragmenty książki Grażyny Fosar i Franza Bludorfa pt. NIKT nam nie odda PRZYSZŁOŚCI, która ukazała się nakładem Wydawnictwa PULSAR.

 

Przeprogramowanie mózgu

Jak to możliwe, aby w człowieku zainstalować drugą strukturę osobowości, całkowicie sterowalną z zewnątrz, która ma zupełnie inne miary wartości i cechy charakteru niż osobowość, jaką ten człowiek prezentuje na co dzień? W Stanach Zjednoczonych tematem tym zajął się psychiatra Colin Ross, dyrektor Dissociative Unit przy Charter Hospital w Dallas w Teksasie. W publicznych prelekcjach i wywiadach radiowych wielokrotnie potwierdzał, że stworzenie „mandżurskiego kandydata” jest możliwe i że jest pewny, iż CIA już nieraz to robiła!

Ross wyjaśnia, że w psychiatrii od dłuższego czasu istnieją dwa znane pojęcia, dostarczające klucza do „mandżurskiego kandydata”. Jedno z nich to MPD – Multiple Personality Disorder, czyli dysocjacyjne zaburzenie osobowości, inaczej – osobowość mnoga. Wiadomo, że istnieją ludzie posiadający w swojej psychice dwie lub więcej oddzielnych osobowości, z których każda może być aktywowana przez określone bodźce. Nauka do dzisiaj nie jest zgodna, czy w przypadku MPD rzeczywiście chodzi o chorobę w ścisłym znaczeniu, czy też większość mnogich osobowości została stworzona przez nieprofesjonalnych terapeutów w procesie terapii. Najczęściej działo się to w sposób niezamierzony, kiedy miały być przepracowane wyparte traumatyczne wspomnienia. Jeżeli czuwająca świadomość nie jest dostatecznie silna, aby te doświadczenia przepracować i zaakceptować, wtedy może dojść do rozszczepienia osobowości. Pewna treść wspomnień, którą klient uświadamia sobie podczas sesji terapeutycznej, nie wsiąka do jego nieświadomości, lecz izoluje się od reszty osobowości, przy czym nowa świadoma instancja służy osobowości jakby za strażnika tego wspomnienia. Szczególnie często zdarza się to w przypadkach wykorzystania seksualnego w dzieciństwie, a także kiedy terapeuta, na skutek własnego uprzedzenia, wmówi pacjentowi tego rodzaju przeżycie.

To, co może się zdarzyć podczas terapii – najczęściej w sposób niezamierzony, przypadkowy, można wykorzystać już bardzo konkretnie do celów wojskowych lub tajnych służb. Jednak do stworzenia „mandżurskiego kandydata” potrzeba jeszcze drugiego aspektu, znanego w psychiatrii jako syndrom fałszywej pamięci (False Memory Syndrome). W toku stwarzania osobowości mnogiej mogą być instalowane także fałszywe wspomnienia. Oba zjawiska są jednak od siebie niezależne.

Znany amerykański psychiatra Milton Erickson przedstawił obszernie przypadek, w którym z powodów terapeutycznych zastosował u pacjentki. W dzieciństwie kobietą tą za mało zajmowali się rodzice i inni członkowie rodziny. Dlatego Erickson w licznych sesjach hipnotycznych prowadził ją z powrotem do dzieciństwa, przy czym w jej transowych przeżyciach z tego okresu sam pojawiał się za każdym razem jako „dobry wujek”, miło rozmawiał z dzieckiem i zaspokajał jego potrzeby. Ponieważ pierwszy raz pojawił się w takiej roli podczas sesji w lutym, nazwała go „lutowym mężczyzną”. Erickson zainstalował u kobiety celowo fałszywe wspomnienia pozytywnej dorosłej osoby z jej dzieciństwa, którą darzyła zaufaniem, a która w rzeczywistości nie istniała. Osobowość mnoga nie została przy tym stworzona. Po zakończeniu sesji kobieta pamiętała swoje przeżycia w hipnozie.

Po wielomiesięcznej terapii doszła do przekonania, że jako dziecko rzeczywiście znała „lutowego mężczyznę” i że był dla niej ważną osobą. Jednocześnie na co dzień czuła się coraz lepiej.

Milton Erickson zdawał sobie sprawę, że taki sposób leczenia jest nieetyczny. Dlatego po zakończeniu terapii poinformował pacjentkę o „oszustwi

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.