Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Jolanta Ciepielewska

U stóp Ślęży

  – To są słowa moich przodków: „Niech nadejdzie Poranek, niech nadejdzie Nauczyciel, aby wszyscy odnaleźli pokój i szczęście” – mówi Don Alejandro Oxlaj, głowa Rady Starszyzny Majów Gwatemali. I dodaje: – Nie bójc

 

– To są słowa moich przodków: „Niech nadejdzie Poranek, niech nadejdzie Nauczyciel, aby wszyscy odnaleźli pokój i szczęście” – mówi Don Alejandro Oxlaj, głowa Rady Starszyzny Majów Gwatemali. I dodaje: – Nie bójcie się zmiany czasu, nie wierzcie w to, co opowiadają ludzie grożący światu.

 

Święta góra Słowian

Przesłanie to brzmi szczególnie silnie u stóp Ślęży, świętej góry Słowian, gdy nad głowami uczestników spotkania unoszą się jeszcze dźwięki zakończonego chwilę wcześniej koncertu tybetańskich mis i gongów.

Wywiad z Don Alejandro, nazywanym „żyjącą przepowiednią Majów”, przeprowadził Carl Johan Calleman, badacz ich kalendarza, a podczas V Zlotu Ludzi Nowej Ery „Harmonia Kosmosu” zaprezentowała go Beata Ohryzko z Centrum Wiedzy Majów.

– Kalendarz jest całym życiem Majów. Mówi nam, skąd pochodzi światło i prawo, które rządzi naszą planetą; mówi, co mamy robić każdego dnia. Dzień, w którym się urodziłeś, dyktuje ci, co powinieneś robić w życiu. W dniu, w którym ja przyszedłem na świat, ogłoszono, że powinienem iść drogą przodków jako wysłannik Majów – opowiada Don Alejandro. Tłumaczy, że życiowa ścieżka każdego z nas została zapisana tuż przed urodzeniem i podążanie nią czyni człowieka szczęśliwym. Podkreśla, że z majańskiego kalendarza jasno wynika, iż wszyscy jesteśmy równi (wszyscy jesteśmy kwiatami, tylko te kwiaty mają różne kolory, kształty, zapachy); że przepowiednia Majów o przebudzeniu i nadejściu Poranka nie dotyczy tylko ich samych, ale wszystkich ludzi na Ziemi. Pytany o dzień zero, wyjaśnia, że podawana często data 21 grudnia 2012 roku nie musi być prawdziwa, że dziś – w wyniku zamieszania związanego z rachubą czasu, m.in. w wyniku pomyłki o dwa-trzy lata przy tworzeniu kalendarza gregoriańskiego, a potem zatrzymaniu czasu w Nicei – nikt nie jest w stanie określić dokładnie daty przejścia. Ale niewątpliwie czas ten się zbliża.

– Każdy okres Słońca ma 5200 lat i właśnie kończy się czwarty z nich, dzień zero jest blisko – mówi Don Alejandro. – Podczas moich podróży po świecie zauważyłem, że wielu ludzi się tym martwi. Majowie nie widzą problemu. Wkraczamy w nowy okres Słońca i będzie to zauważalne – przez 60-70 godzin będzie zupełnie ciemno. Ale nie bójcie się tej zmiany czasu, nie mówimy o końcu i początku świata, to nie pierwszy raz, gdy taka zmiana nastanie. Dlatego nie lękajcie się. Powstańcie. Jeśli nie czujesz się już zmęczony, wstań i idź…

Beata Ohryzko zaznacza, że w wypowiedziach Don Alejandro jest dużo przenośni i symboli, dlatego jego słowa trzeba odczytywać sercem. Ale w ten piękny wrześniowy weekend u stóp Ślęży spotkali się ludzie, którzy potrafią – a przynajmniej próbują – słuchać głosu serca i poszukiwać swojej drogi.

Jak Ireneusz Bazan, który za pomocą matematycznych równań poszukuje boskich proporcji w człowieku, przyrodzie i starożytnych budowlach, m.in. piramidach. Jest zafascynowany liczbą fi (phi) – jedną z najdoskonalszych wartości, choć przecież nieskończoną (1,6180339). Przekłada też matematyczne wzory na sztukę – malarstwo i rzeźbę. Na jednym z obrazów pokazał drogę, jaką przebył kardynał Karol Wojtyła od czasu, gdy zostając papieżem wziął na swe barki ciężar Kościoła katolickiego. Ireneusz Bazan wyraża ją za pomocą światła ujętego w doskonały trójkąt, utworzony w wyniku tzw. złotej transformacji. (Zainteresowanych wzorami, wykresami, doskonałymi proporcjami oraz ich wykorzystaniem w sztuce odsyłamy na stronę: www.bazan-galeria.neostrada.pl).

Widzieć mózgiem

Równie realny, jak fenomen „złotej proporcji”, jest fenomen „widzenia m

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.