Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Janusz Zagórski
Harmonia Kosmosu

Harmonia Kosmosu

Powoli, ale systematycznie i z wielką determinacją rozwija się niezwykły projekt: Zloty Ludzi Nowej Ery „Harmonia Kosmosu” w masywie Ślęży koło Wrocławia. Od kilku lat jego patronem medialnym są miesięczniki: „Czwarty Wymiar” oraz „Crystal”. Całość od początku aranżuje Forum Nowej Cywilizacji. To przedsięwzięcie ma iście spektakularny charakter.

Przed wielu laty, kiedy wraz z żoną i córką schodziłem z magicznej góry Ślęży, w mojej wyobraźni z wielką siłą zamanifestował się wyrazisty obraz: oto stoimy gdzieś tu na stoku, są nas tysiące. Wolni, odważni, otwarci na świat i kosmos ludzie. Z uśmiechami na twarzach, z poczuciem solidarności i wzajemnej życzliwości. Łączy nas wielka idea nowego świata, nowej ery. Łączy nas też coś więcej – miłość, którą potrafimy obdarzać siebie i innych. To wzruszający moment. Czujemy, jak tworzy się pozytywna energia, otoczenie nasycają wibracje stanowiące fundament nowej rzeczywistości. Oto w tym magicznym miejscu wyłania się wielka siła społeczna o całkowicie nowym intelektualno-duchowym obliczu. To szczególny moment, by sobie i światu powiedzieć: tak, to my – nadchodzi czas narodzin. Każda spontaniczna, raz powzięta myśl szuka sposobności, by się rozwinąć i zmaterializować.

Początki były trudne. Wizyta w Sobótce, próba szukania sprzymierzeców w lokalnym samorządzie. Nic z tego. Z wyjątkiem szefa Ślężaskiego Ośrodka Kultury nikt nie chce realnie wesprzeć projektu. Odpuszczam. I wtedy nowa myśl. Nie szukaj środków finansowych. Po prostu zacznij to robić od podstaw. Zaproś najbliższych znajomych. I tak to się zaczęło.

Na pierwszym spotkaniu było nas około 20. W ośrodku harcerskim na przełęczy obok schroniska „Pod Wieżycą”. Ognisko, szczere wypowiedzi skąd przychodzisz, kim jesteś, dokąd zmierzasz. Wspaniała atmosfera. Rok później jest nas 2 razy więcej. Następna edycja też jeszcze skromna. W 2006 roku już większy rozmach, ponad 100 osób, koncerty muzyczne. W następnych latach program coraz szerszy. W 2007 roku ogłoszona zostaje niezwykle ważna „Deklaracja Ślężaska”, rok później – „Przesłanie Ślężaskie”.

Zloty opierają się na pewnych niepisanych zasadach. Po pierwsze – wszystko robimy w czynie społecznym. Wstęp jest wolny. Uczestnicy pokrywają tylko koszty noclegu i wyżywienia. Po drugie – nie wolno prowadzić żadnych akcji ulotkowania czy plakatowania. Jest specjalne małe pomieszczenie, gdzie można wyłożyć własne materiały informacyjne czy wydawnictwa do sprzedaży. Chodzi o to, by tam być i dzielić się wzajemnie sobą, swoją wiedzą, a nie zaprzątać umysłu tym, ile uda się sprzedać płyt, książek czy usług.

W tym roku Zlot odbędzie się po raz pierwszy nad pięknym Zalewem Sulistrowice koło Sobótki. Program jest w przygotowaniu. Zgłoszono wiele ciekawych rzeczy: prezentacje, wykłady, pokazy, ognisko, koncerty, w tym oczywiście koncert gongów i mis tybetańskich. Wszystko pod gołym niebem. Wiemy, że wybierają się do nas Polacy mieszkający za granicą. Będzie wspaniała atmosfera.

Jeżeli czujesz, że należysz do innego świata niż dominująca obecnie na naszej planecie cywilizacja, to tam poznasz smak nowej rzeczywistości.

Janusz Zagórski

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.