Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Andrzej Lamparski

Kamienny krąg

  Na zaproszenie mojej koleżanki Marioli Borzych i jej przyjaciół pojechałem latem 2009 roku do Olsztyna. Ponieważ Mariolka  wiedziała, że jestem megalitomaniakiem, przygotowała mi niespodziankę, czyli wyprawę do stareg

 

Na zaproszenie mojej koleżanki Marioli Borzych i jej przyjaciół pojechałem latem 2009 roku do Olsztyna. Ponieważ Mariolka  wiedziała, że jestem megalitomaniakiem, przygotowała mi niespodziankę, czyli wyprawę do starego celtyckiego kamiennego kręgu, w pobliżu miejscowości Markowo. Znajduje się tam miejsce pochówku dawnego właściciela Markowa, Friedricha Dohna (1873-1924) i jego syna Christopha Friedricha Dohna (1907-1934). Dohnowie byli Holendrami osiedlonymi na tych terenach.

 

W Markowie znajduje się ich pałac, niestety zrujnowany. Po pokonaniu pięknego terenu pośród starych drzew i wielopiętrowej zachwycającej roślinności pełnej grzybowych niespodzianek, po przejściu kilku małych wąwozów, niekiedy z płynącą po ich dnie wodą (oczywiście po pniach powalonych drzew), w oddali pokazały się nam wielkie omszałe kamienie. Przy dochodzeniu do kręgu usłyszeliśmy witające nas ptaki. Nasz przewodnik przywitał opiekuńcze duchy miejsca i przeprosił je za naruszenie ich spokoju. Nie zdziwiło mnie to.

Pierwszy raz zobaczyłem taki układ kamieni, a zwiedziłem prawie wszystkie kamienne kręgi na terenie Polski. To nie był kamienny krąg, to była kamienna forteca, licząca około 3000 lat! Konstrukcja w kształcie kręgu złożonego z dwu półkul po 11 głazów ciasno ułożonych obok siebie z wejściem po kamiennych schodkach od północy i przerwą między kamieniami od południa, otaczała znajdujące się wewnątrz grobowce. Pozostał nawet głaz imitujący kieł wilka. W środku niej zobaczyliśmy dwa nagrobki oraz luźne kamienie z inskrypcjami. Po wejściu do kręgu włosy na głowach stawały nam dęba. Jakaś dziwna i tajemnicza energia nakazywała zachowywać się tu jak w starożytnym sanktuarium. Nawet ptaki ucichły. Poruszaliśmy się w ciszy i skupieniu po całym kręgu. Przez nasze ciała przepływał dreszcz emocji. Zrozumiałem, dlaczego Dohnowie wybrali to miejsce na swój pochówek. Nie wiem tylko do dzisiaj, czy krąg z kamieni już tu był przed nagrobkami, czy też kamienie postawiono razem z nimi. Opuszczaliśmy teren w milczeniu. Gdy dotarliśmy na łąkę, usłyszeliśmy znowu głosy ptaków. Podnieśliśmy głowy. Wysoko na błękitnym niebie szybowały trzy duże orły.

Fakt, że trudno tu dotrzeć, sprzyja zachowaniu tego miejsca w jak najbardziej naturalnych warunkach. Nie chciałbym, aby miejsce pochówku zaznaczyły porzucone plastikowe butelki i opakowania po chipsach i wafelkach czy też głupie napisy na drzewach. Kto będzie chciał, na pewno znajdzie sposób, aby tutaj dotrzeć. Ale proszę, niech uszanuje tę perełkę przyrody i miejsce spoczynku.

Inskrypcje na nagrobkach Friedrich Ludwig Burggraf und Graf zu Dohna-Lauck *4.4.1874-†1.7.1924.

Płyta nagrobna jest ozdobiona herbem Dohnów, a wzdłuż jej boków znajduje się napisany gotykiem tekst, zaczerpnięty z „Objawień Św. Jana”: „So spricht der Geist, sie sollen ausruhen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach”, Offb. Johannis 14. v. 13. 

W tłumaczeniu:  „Tak mówi Duch, powinniście odpocząć od swoich trudów, a Wasze czyny pójdą za Wami”. 

Drugi nagrobek należy do syna, który zginął w wypadku samochodowym nad jeziorem Bodeńskim.

Christoph Friedrich Burggraf und Graf zu Dohna-Lauck *12.12.1907-†3.9.1934.

Na kamieniu koło płyty nagrobnej jest wyryty cytat z biblii:„Der Tod ist verschlungen in der Sieg”,czyli: „Śmierć jest w zwycięstwo wpleciona”, oraz napis: „Ich morte auf den Christus. Adolf Hitler”.

Z drugiej strony kamienia wyryta jest swastyka.

Do kręgu poprowadził nas Stanisław Iwanczenko Społeczny Opiekun Przyrody z Olsztyna. Stasiu! serdecznie Ci d

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.