Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

czwarty wymiar 10/11 2019
Aldona Kowalewska

Obraz podpisał Renoir

  Na twarzy Marii Gertrudes Coelho widać spokój, opanowanie i głębokie skupienie. Jej oczy są zamknięte. Przed nią na stole leży biały karton. Kobieta szybko wyciska z tubek farbę o odpowiednim kolorze i zaczyna malow

 

Na twarzy Marii Gertrudes Coelho widać spokój, opanowanie i głębokie skupienie. Jej oczy są zamknięte. Przed nią na stole leży biały karton. Kobieta szybko wyciska z tubek farbę o odpowiednim kolorze i zaczyna malować. Najpierw palcami, potem wewnętrzną stroną dłoni. Do bardziej precyzyjnych pociągnięć wykorzystuje pędzel. Obraz o wymiarach 60 na 80 cm powstaje w błyskawicznym tempie – trwa to od dwóch do ośmiu minut. Napięcie wśród widzów rośnie, ponieważ za chwilę na malowidle pojawi się podpis. Czy będzie należał do Moneta, Picassa, van Gogha,

Matisse'a, Renoira, Turnera, a może do Rembrandta? Po chwili ręka Marii Coelho w prawym dolnym rogu pisze nazwisko. Okazuje się, że tym razem malował przez nią duch Renoira.

Nikt nie wątpi w prawdziwość tej sygnatury, ponieważ wszyscy są świadkami fenomenu parapsychologicznego, określanego jako „psychopiktografia”, kiedy to dusza opuszcza całkowicie ciało medium, by zrobić w nim miejsce dla wchodzącego w nie ducha zmarłego malarza. Nie chodzi tu o rodzaj automatycznego malowania pod dyktando ducha z tamtej strony. Dlatego w brazylijskich kręgach spirytystycznych Maria Gertrudes Coelho uchodzi za bardzo ciekawą osobowość mediumiczną. To w nią wcielają się dusze nieżyjących malarzy, by jej rękami tworzyć dzieła, których nie zdążyli namalować za życia. W Brazylii jest jeszcze jedno medium o podobnych zdolnościach – Florencio Antón Neto. Obydwoje jeżdżą po całym świecie, a na ich spirytystyczne seanse przychodzą tłumy ludzi.

Dzieła powstają w kilka minut

Każde spotkanie rozpoczyna się odmówieniem wspólnej modlitwy. Następnie rozlega się muzyka. Jest potrzebna medium, żeby mogło się skupić, odciąć od wszelkich zewnętrznych bodźców i łagodnie wejść w trans. Zarówno Coelho, jak i Neto potrzebują chwili głębokiej koncentracji, po której lekko się pochylają nad czystym kartonem. Czy to właśnie w tej chwili jedna dusza opuszcza ciało, a druga w nie wchodzi? Florencio twierdzi, że czuje, jak jego dusza wychodzi bardzo daleko poza ciało. Następnie z zamkniętymi oczami zaczynają malować. Od tego momentu nie są już sobą, bowiem w ich wnętrzu panuje niepodzielnie dusza zmarłego malarza. I o ile Maria maluje z wyrazem spokoju na twarzy, o tyle Florencio jest bardziej ekspresywny. Widać, że w jego wnętrzu ścierają się wielkie emocje. Z zapierającą dech w piersiach szybkością malują obrazy. Florencio czasami posługuje się stopami, bo tak kieruje nim duch, ale jak sam przyznaje, woli wykorzystywać do tego celu ręce. Podczas spotkania w Oslo w ciągu pięciu minut na oczach zdumionej publiczności namalował kilka obrazów. Po zakończonym pokazie wiele osób powiedziało, że był to dla nich dowód na istnienie życia po tamtej stronie. Wokół Neto i Coelho oraz na stole leży od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu tub z farbami. Zadziwiające, jak bezbłędnie, nie otwierając oczu, wybierają odpowiedni kolor i błyskawicznie rozmazują farbę na kartonie. Po kilku minutach obraz jest skończony. Są to wielobarwne krajobrazy, abstrakcje, portrety, a każdy jest unikatem.

Ukryte przesłanie

Zjawisko to uznano za tak niezwykłe, że chciano przede wszystkim potwierdzić wiarygodność powstałych dzieł. Powołano więc w Brazylii specjalną komisję, która porównuje powstające obrazy, nazywane „psychopiktografami”, z oryginałami mistrzów i nie znajduje żadnych różnic. Ani w technikach malowania i doborze kolorów, ani też między podpisami. – Są to autentyczne obrazy stworzone technikami nieżyjących mistrzów – stwierdzają jej członkowie.

Ale czasami duch malarza wybiera spośród publiczności osobę, którą portretuje. Niekiedy spod rąk Marii i Florencia wychodzą obr

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.