Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Koncerny na orbicie

  Powieści pisane dziesięciolecia temu przez Philipa K. Dicka mówiły o świecie przyszłości, gdzie eksplorację kosmosu zdominowały potężne koncerny. Były to prorocze wizje, bo dziś przestrzeń okołoziemską przejmuj

 

Powieści pisane dziesięciolecia temu przez Philipa K. Dicka mówiły o świecie przyszłości, gdzie eksplorację kosmosu zdominowały potężne koncerny. Były to prorocze wizje, bo dziś przestrzeń okołoziemską przejmują prywatne firmy.

Amerykańska firma Bigelow Aerospace ogłosiła w połowie marca 2010 r., że poszukuje pracowników hotelowych. Potrzebni są portierzy, recepcjoniści, pokojówki, ochroniarze. Wymagania: doświadczenie w lotach statkiem kosmicznym. Bo też planowany hotel, a właściwie cała ich sieć, to niezwykłe przedsięwzięcie. Firma Bigelow Aerospace zamierza w 2015 r. otworzyć pierwszy ze swoich hoteli... na orbicie Ziemi.

Podobno zgłosiło się już wielu chętnych do tej nietypowej pracy. Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, wielu amerykańskich astronautów zostanie bez zatrudnienia na skutek redukcji finansowania NASA. Poza tym planowana inwestycja Bigelow Aerospace to nie futurystyczna mrzonka.

Firmę utworzył w 1999 r. Robert Bigelow, właściciel sieci hotelarskiej Budget Suites of America. Kosmiczny projekt jest w toku. Już w lipcu 2006 r. i w czerwcu 2007 r. firma Bigelowa umieściła na orbicie Genesis I i Genesis II zmniejszone trzykrotnie prototypowe moduły przyszłych hoteli.

Prywatne hotele w kosmosie,zawieszone nad naszą planetą? Nic w tym dziwnego i na hotelach się nie skończy, bo dziś kosmos przechodzi w prywatne ręce, co przypieczętowały decyzje władz USA. W lutym 2010 r. administracja prezydenta Baracka Obamy skreśliła z budżetu fundusze na program wznowienia lotów załogowych na Księżyc, gdzie Stany Zjednoczone miały wrócić w 2020 r. Poza tym znacznie okrojono finansowanie nowej rakiety nośnej Ares I oraz kapsuły kosmicznej Orion, która miała zastąpić wysłużone wahadłowce. NASA trafiła na boczny tor.

Co intrygujące, zarówno NASA, jak i rosyjska agencji badania kosmosu

Roskosmos, zrezygnowały w tym samym czasie z dalszej budowy promów kosmicznych, takich jak Discovery czy Burian.

– Doświadczenie eksploatacji wahadłowców wykazało, że statki takie nie są wystarczająco efektywne i mają kosztowną technologię – oświadczył pod koniec grudnia 2009 r. Anatolij Perminow, dyrektor Roskosmosu.

Rola, jaką pełniłyNASA i Roskosmos została więc mocno ograniczona. Do końca tego roku zakończą się loty amerykańskich wahadłowców na ISS i stacja będzie obsługiwana przez przestarzałe rosyjskie kapsuły Sojuz i jeden nowoczesny „towarowiec” Verne Europejskiej Agencji Kosmicznej. W takiej perspektywie Virgin Galactic, przedsiębiorstwo miliardera Richarda Bransona, postawiło właśnie na produkcję i eksploatację wahadłowców. Wspomniany na wstępie pisarz Philip K. Dick już wiele lat temu przewidział, że koncerny dysponujące ogromnymi funduszami zastąpią powolne machiny rządowych projektów. Bo dla koncernów nie ma ograniczeń, co jest zarówno skuteczne, jak i niebezpieczne – nad humanistycznymi wartościami góruje tam przede wszystkim zysk.

Jakie skutki przyniesie działalność takich firm jak Virgin Galactic, pokaże przyszłość. Na razie ta struktura założona przez Bransona w 2004 r. działa dynamicznie. Zaprojektowała i zbudowała samolot nośny, statek kosmiczny, a nawet własny kosmodrom. W lipcu 2009 r.

Virgin Galactic zaprezentowało oryginalny dwukadłubowy samolot White Knight Two, który ma służyć do wynoszenia w górne warstwy atmosfery statków kosmicznych Virgin Space Ship (VSS). Pierwszego z nich, Enterprise, o nazwie nawiązującej do ikony popkultury, pokazano światu w grudniu 2009 r.

– Chcemy, aby program budowy VSS wyznaczył początek ery komercyjnych lotów kosmicznych – oświadczył Richard Branson w trakcie prezentacji Enterprise.

Od 2007 r. w miejscowości Upham w stanie Nowy Meksyk trwa budowa kosmodromu. Virgin Galactic do

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.