Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Pochówki wampirów

Pochówki wampirów

Spoczywają tam ludzkie zwłoki, wobec których zostały zastosowane rytualne praktyki antywampiryczne, szeroko udokumentowane w licznych przekazach folklorystycznych. Zwykle chodzi o dziwne mogiły położone na obrzeżach cmentarzysk, w których szkielety ułożono w nietypowych pozach, na przy

Spoczywają tam ludzkie zwłoki, wobec których zostały zastosowane rytualne praktyki antywampiryczne, szeroko udokumentowane w licznych przekazach folklorystycznych.

Zwykle chodzi o dziwne mogiły położone na obrzeżach cmentarzysk, w których szkielety ułożono w nietypowych pozach, na przykład twarzą do ziemi. Czasem zwłokom brak jakiejś części ciała, najczęściej głowy. Nieraz znajdowane są ludzkie szczątki, których czaszka albo klatka piersiowa zostały przebite jakimś ostrym narzędziem.

Tajemnicze cmentarzyska

W październiku 2007 roku PAP podała, iż podczas wykopalisk na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w miejscowości Kałdus koło Chełmna archeolodzy, pracujący pod kierunkiem profesora Wojciecha Chudziaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odkryli makabryczne znalezisko pochodzące z XI wieku. Był to podwójny grób, w którym leżały na boku dwa szkielety: kobiety i mężczyzny. Oboje mieli odcięte głowy. Znaleziono tam także ludzkie zwłoki, leżące na brzuchu, oraz mogiły przygniecione ciężkimi głazami.

W lipcu 2007 roku lokalna prasa doniosła, że dziwne pochówki z XVIII wieku odkryli archeolodzy w kącie starego cmentarza w bydgoskiej dzielnicy Fordon. Znalezione szkielety nie były kompletne. Na piersi jednego z nich leżała dachówka, zaś głowa drugiego była obłożona kamieniami. Prowadzący wykopaliska archeolog Wojciech

Siwak przypuszcza, że wskazuje to na pogrzeb wampiryczny, to jest taki, podczas którego zwłoki były poddane magicznym zabiegom, zabezpieczającym żywych przed wstającym z mogiły upiorem.

Na początku 2007 roku, podczas prac budowlanych w Radomiu, w sąsiedztwie grodziska Piotrówka znaleziono groby ludzi pochowanych z zachowaniem antywampirycznego rytuału. Trupy były skrępowane i przykryte kamieniami. Obok nich leżały liczne złote ozdoby o dużej wartości. Prasa nazwała to znalezisko grobami bogatych wampirów. We wrześniu 2006 roku na cmentarzysku z epoki żelaza

w Jartyporach niedaleko Węgrowa odkryto grób zawierający szczątki dziecka w wieku ośmiu-dziewięciu lat pozbawione głowy. Antywampiryczne pochówki znaleziono też na średniowiecznych cmentarzyskach w Cedyni, Sandomierzu i Brześciu Kujawskim oraz we wsi Szabda w gminie Brodnica. Z kolei w Pucku, na dziewiętnastowiecznym cmentarzu, archeolodzy znaleźli w dziesięciu grobach kawałki cegieł, które według kaszubskich wierzeń kładło się do grobu na wszelki wypadek, by zapobiec nawiedzaniu domu przez wampira.

Najstarsze z tych wykopalisk pochodzą z epoki neolitu, jak na przykład szkielet kobiety ze skrępowanymi nogami i tkwiącym w szczękach odrąbanym lewym ramieniem, odkopany w 1949 roku w Lesie Stockim koło Kazimierza Wielkiego. W Pawłowie koło Zawichostu znaleziono cmentarzysko neolityczne z okresu 3200–2400 r. p.n.e. W kilku grobach zmarli leżeli brzuchem do ziemi, mieli związane nogi i ręce. Ich głowy zostały obcięte, a miejsca pochówku przykryto wielkimi kamieniami.

Etnografia zna odpowiedź

Już wiele dziesiątków lat temu wykopywane były czaszki ludzkie z okrągłymi otworami. Wysuwano wówczas przypuszczenie, że były to ofiary walk lub nawet, że były to osoby, którym przeprowadzono trepanację czaszki. Zdarzały się jednak wypadki znalezienia czaszek ludzkich przebitych żelaznym klinem lub wielkim gwoździem. W 1870 r. np. w pokładach piasku koło cegielni przy drodze z Piotrkowa Trybunalskiego do wsi Byki odnaleziona została czaszka ludzka przebita na wylot długim kilkudziesięciocentymetrowym gwoździem. A wreszcie znajdowano szkielety ludzkie, w których wyraźnie zachował się drewniany kołek, którym przebita była głowa lub też pierś – czytamy w książce W KRĘGU UPIORÓW I WILKOŁAKÓW wybitnego znawcy folkloru,

Bohdana Baranowskiego. Jego zdaniem, dopiero z czasem zaczęto wiązać wierzenia dotyczące w

Artykuły z tej kategorii

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.