Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Piąty palce boży

  Zaistnienie molekularnego asemblera, przy jednoczesnym stałym postępie zgodnym z prawem Moore’a, spowodowałoby gwałtowny i niezwykle dynamiczny wzrost technologiczny, mogący doprowadzić do pojawienia się osobliwości. &n

 

Zaistnienie molekularnego asemblera, przy jednoczesnym stałym postępie zgodnym z prawem Moore’a, spowodowałoby gwałtowny i niezwykle dynamiczny wzrost technologiczny, mogący doprowadzić do pojawienia się osobliwości.

 

Termin ten ukuł Vernon Vinge, profesor matematyki z uniwersytetu w San Diego, a także trzykrotny triumfator prestiżowej nagrody Hugo w dziedzinie literatury science-fiction. Jego zdaniem, osobliwość to przewidywany punkt w przyszłej historii świata, który nastąpi, gdy rozwój techniczny osiągnie poziom przekraczający nasze wyobrażenie, a tempo postępu przyjmie oszałamiające wartości. Do takiego stanu rzeczy doprowadzi albo niebywały wzrost możliwości postczłowieka, albo stworzenie samoświadomej sztucznej inteligencji. Wówczas dalszy los cywilizacji znajdzie się w rękach lub… protezach naszych następców. Rozwinięte formy AI (artificial intelligence, z ang. sztuczna inteligencja – przyp. red.) zaczną konstruować przedmioty, których sposób działania będzie już dla nas niezrozumiały.

Progres technologiczny nastąpi w ciągu tygodni lub nawet dni i godzin, a powstały w jego efekcie boom gospodarczy przybierze rozmiary ponad sto razy większe niż obecnie. Sztuczne jednostki będą w stanie produkować nowe inteligentne maszyny i być może w ciągu krótkiego czasu napotkają na swej drodze kolejną osobliwość. Gatunek ludzki zostałby wówczas sprowadzony do trzeciej ligi istot myślących, a obowiązujący dotychczas status homo sapiens uległby dalszej degradacji.

Konsekwencje takiego stanu rzeczy są trudne do przewidzenia i nawet najwybitniejsi naukowcy nie potrafią ich ocenić. Vinge uważa, że technologiczna osobliwość nastąpi w okolicach 2030 roku, czyli wymarzonej daty pioniera transhumanizmu – FM. Nieco ostrożniejszy w swoich prognozach jest najbardziej znany futurolog świata Ray Kurzweil. Jego zdaniem świadome AI wyewoluuje w osobliwość dopiero 15 lat później. Jeśli utrzymane zostaną reguły prawa Moore’a i sztuczna inteligencja nie przestanie rozwijać się wykładniczo, to świat wkrótce potem zmieni się całkowicie, a znane nam prawa fizyki ulegną trwałej deformacji. Jak to obrazowo stwierdził Kurzweil: Rozerwaniu ulegnie tkanina reprezentująca historię cywilizacji.

Kto wie, może dzięki temu uda się osiągnąć nieśmiertelność, skonstruować perpetuum mobile albo odbyć podróż w czasie? Jedno w tym wszystkim jest pewne – ludzie, jakich znamy, już tego nie dokonają, ani nie pojmą swoim umysłem.

Granice ludzkiej wyobraźni

W roku 1964 rosyjski astronom Mikołaj Kardaszew dokonał próby sklasyfikowania zaawansowanych technicznie cywilizacji kosmicznych. Pierwszy typ stanowiłaby ta, której przedstawiciele potrafią podporządkować sobie całą energię dostępną na ich planecie. Dzięki temu mogliby dominować nad żywiołami i kataklizmami, a także korzystać w pełni z jej zasobów. Słynny popularyzator nauki i astronom Carl Sagan obliczył, że obecnie jesteśmy na etapie około 70% wykorzystania mocy dostępnej na Ziemi. Pierwszy stopień zaawansowania technologicznego mamy osiągnąć w roku 2100. Jeśli jednak osobliwość pojawi się tak, jak przewiduje to Kurzweil, w 2045 roku, to pod koniec wieku będziemy klasyfikowani jako typ drugi – kontrolując energię macierzystej gwiazdy.

Skala Kardaszewa kończy się na trzecim typie – cywilizacji zdolnej panować nad energią całej galaktyki, jak to się dzieje np. w sadze „Gwiezdne Wojny”. Jednak amerykański pisarz Isaac Asimov poszedł jeszcze dalej i dołożył awansem kolejne cztery stopnie zaawansowania. Według niego ten ostatni – siódmy – dawałby jednostkom moc równą samemu Bogu. Istoty taki

Artykuły z tej kategorii

Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.