Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar"

Fenomen Philipa K. Dicka

Niektórzy nazywają go Dostojewskim literatury science fiction, a w powszechnej opinii uważany jest za najwybitniejszego, obok Stanisława Lema, pisarza tego gatunku. Jeśli jakikolwiek autor fantastyki zasługuje na miano autora kultowego, to jest nim właśnie Philip Kindred Dick. Takie powie

Niektórzy nazywają go Dostojewskim literatury science fiction, a w powszechnej opinii uważany jest za najwybitniejszego, obok Stanisława Lema, pisarza tego gatunku. Jeśli jakikolwiek autor fantastyki zasługuje na miano autora kultowego, to jest nim właśnie Philip Kindred Dick.

Takie powieści jak Człowiek z Wysokiego Zamku czy Ubik raz na zawsze zmieniły myślenie o literaturze fantastycznej, która do tej pory kojarzona była przede wszystkim z groszowymi magazynami o krzykliwych okładkach i której nie przypisywano żadnych literackich wartości. Na podstawie jego prozy powstało wiele filmów, między innymi: Łowca androidów, Pamięć absolutna, Raport mniejszości czy też, nie tak dawno, Przez ciemne zwierciadło. Powieść Trzy stygmaty Palmera Eldrichta przeniósł na deski Teatru Starego w Krakowie Jan Klata.

Na czym polega fenomen Dicka? Z pewnością między innymi na tym, że pomiędzy jego życiem i twórczością nie było niemal różnicy. Jego bohaterowie to ludzie zagubieni w światach, które podlegają nieustannemu rozpadowi. Uwięzieni w rzeczywistościach równoległych lub wyposażeni w fałszywą pamięć, muszą walczyć z licznymi iluzjami, doszukiwać się prawdy o świecie, a także o samych sobie. To na ogół ekscentrycy, szaleńcy boży, wariaci.

Niemniej ekscentryczne było życie samego pisarza. Podobnie jak postacie jego powieści i opowiadań, Dick zmagał się z poczuciem nierealności świata, doświadczał przerażających wizji, nawiedzały go diabły i anioły, stawiał pytania o Boga oraz prawdę. Dla jednych był niemal mistykiem, dla innych co najwyżej wielce utalentowanym dziwakiem z Kalifornii, który popadł w obłęd z powodu nadużywania środków psychoaktywnych. Jakkolwiek by nie było, jego życie i twórczość wciąż fascynują i inspirują, i to nie tylko miłośników science fiction.

* * *

Philip Kindred Dick urodził się 16 grudnia 1928 roku w Chicago. Dwadzieścia minut po nim przyszła na świat jego siostra bliźniaczka, Jane. Oboje byli wcześniakami, delikatnymi i bardzo słabymi. Ten fakt, w połączeniu z nieodpowiednią opieką nad Jane, sprawił, że dziewczynka wkrótce umarła, co silnie wpłynęło na psychikę pisarza. Do końca życia nie mógł się on pogodzić z jej śmiercią, nie mógł też wybaczyć matce, że do tego dopuściła. Mała Jane istniała odtąd w jego umyśle. Kiedy już jako dorosły człowiek poznał prace Carla Gustava Junga, nazywał ją swoim pierwiastkiem kobiecym, swoją animą. Nic w tym dziwnego ani ekscentrycznego. Tak silna więź emocjonalna to zjawisko powszechne wśród bliźniaków. W przypadku śmierci jednego z nich, drugie dziecko doświadcza uczucia niepełności, dręczy je poczucie winy, a także dojmujący strach przed śmiercią. Zerwana więź z rodzeństwem wpływa również na ich dorosłe życie, utrudnia kontakty z ludźmi, przede wszystkim z osobami płci przeciwnej. Wszystko to stało się udziałem przyszłego autora Ubika.

Aby załagodzić nieco dojmującą stratę i uporać się z samotnością, mały Philip wymyślił sobie przyjaciółkę oraz towarzyszkę zabaw o imieniu Teddy. Można zakładać, że była to pierwsza postać stworzona przez przyszłego klasyka literatury fantastycznej. Dodajmy, że już jako pisarz częstokroć umieszczał w swych książkach kobiece postaci wzorowane na swoim wyobrażeniu dorosłej Jane.

Nie tylko z powodu tego psychicznego urazu oraz samotności dzieciństwo Dicka było trudne. Chorowity, cierpiący na ataki astmy i zawroty głowy, czuł się inny, nie pasował do swoich rówieśników. Mimo że nauka nie sprawiała mu większych problemów, pozostawał nieśmiały i zamknięty w sobie. To tylko pogłębiało jego kompleksy i lęki. Już jako sześciolatek potrzebował konsultacji psychiatrycznych. Na domiar złego rodzice małego Philipa rozwiedli się. Co zrozumiałe, chłopiec poczuł si

Artykuły z tej kategorii

kk 2019 nowy rok
Oficjalna strona miesięcznika "Czwarty Wymiar", ukazującego się od 1996 roku.
Wydawca Centrum "REA" Rena Marciniak-Kosmowska - "Czwarty Wymiar" - All Rights Reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i powielanie treści lub/i grafiki zawartej w tym serwisie bez zgody autora serwisu jest zabronione i chronione prawem.